To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #14,891 - 4/5/20 12:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,018 |
| User: | ionutzpaul61 |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD GREEN SATA SSD 240GB |
| Test #15,799 - 4/9/20 2:48 am | |
|---|---|
| Score: | 3,017 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KeineAhnung |
| Test #24,497 - 5/16/20 8:49 am | |
|---|---|
| Score: | 3,017 |
| User: | pimaster |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 m2 on a Renkforce Raspberry Pi USB to M.2 SSD Convertr USB2.0 |
| Test #68,953 - 4/2/23 6:28 am | |
|---|---|
| Score: | 3,016 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ7TY256HDHP-00000 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung evo 800 on Intenso usb3.0 to sata |
| Test #3,484 - 11/1/19 9:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,015 |
| User: | medievalmatt |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung970 |
| Test #47,519 - 7/7/21 2:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,015 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDSA2BW120G3H |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi 4 samsung ssd |
| Test #100,230 - 12/20/24 1:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,014 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | SSK PortableSSD256 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #99,976 - 12/15/24 9:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,013 |
| User: | speedy901 |
| Brand: | FNK Tech USB SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | FNK GenericMassStorageClass |
| Class: | USB Flash |
| Test #133,263 - 4/29/26 6:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,013 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC GreenM.22280240GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #921 - 7/22/19 11:44 am | |
|---|---|
| Score: | 3,013 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 |
| Test #42,198 - 3/17/21 4:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,013 |
| User: | luigicruz |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD Plus 120GB Infokit SATA to USB 3.0 adapter with JMS578 chipset |
| Test #90,797 - 7/11/24 6:49 am | |
|---|---|
| Score: | 3,011 |
| User: | messpi |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS512GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | messpi_ss |
| Test #103,985 - 2/19/25 12:00 am | |
|---|---|
| Score: | 3,009 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Seagate ST1000LM049-2GH172 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | SATA HDD 2.5 Segeate ST1000LM049-2GH172 site: 1To |
| Test #81,027 - 3/6/24 5:57 am | |
|---|---|
| Score: | 3,009 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Transcend TS32GSSD370S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transcend SSD370S on Pi3B using SATA to USB adapter |
| Test #42,235 - 3/18/21 5:08 am | |
|---|---|
| Score: | 3,009 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit Plus 64GB |
| Test #963 - 7/25/19 2:01 am | |
|---|---|
| Score: | 3,009 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC MyPassport261B |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #11,651 - 3/6/20 5:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,008 |
| User: | Test5 |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Test5 |
| Test #128,813 - 11/19/25 9:32 am | |
|---|---|
| Score: | 3,007 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | PNY 480GBSATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 4 |
| Test #45,503 - 5/13/21 4:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,005 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #79,446 - 2/13/24 8:33 am | |
|---|---|
| Score: | 3,005 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital RE3 3.5" HDD |
| Board: | Z10PA-U8 Series |
| Device: | WDC WD4000FYYZ-01UL1B3 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |