To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #24,733 - 5/18/20 2:04 am | |
|---|---|
| Score: | 3,003 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS128GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #14,972 - 4/6/20 6:07 am | |
|---|---|
| Score: | 3,001 |
| User: | RPI_manjaro |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD GREEN SATA SSD 240GB |
| Test #22,738 - 5/3/20 5:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,001 |
| User: | PiServer-Benchmark |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS256GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Transcend 256GB SATA III 6GB/S on Pi 4 using DeLock Konverter Raspberry Pi USB 2.0 > mSATA |
| Test #4,023 - 11/20/19 6:36 am | |
|---|---|
| Score: | 3,000 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #48,710 - 8/6/21 1:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,000 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial X6 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CrucialX6SSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 500 GB Micron Crcial ssd @ rpi 4b 4gb |
| Test #49,380 - 8/23/21 7:49 am | |
|---|---|
| Score: | 3,000 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT256MX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | no |
| Test #46,817 - 6/19/21 6:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,999 |
| User: | nevtag |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS120GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Transcend TS120GMTS420S on Pi 4 with StarTech SATA to USB adapter |
| Test #53,734 - 12/9/21 9:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,999 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital MyBook Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WD80EDAZ-11TA3A0 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WD My Book 8TB on Pi 4 (USB 3, usb-storage, no UASP), stock, formatted as ext4 |
| Test #67,120 - 2/11/23 4:02 am | |
|---|---|
| Score: | 2,999 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (D9D16) |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | Foresee D9D16 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #94,414 - 9/12/24 1:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,999 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | asdf |
| Test #8,631 - 2/15/20 12:42 am | |
|---|---|
| Score: | 2,999 |
| User: | Sergey |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #2,803 - 10/6/19 2:28 am | |
|---|---|
| Score: | 2,999 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM841 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ7TD128HAFV-00000 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 1234567 |
| Test #124,227 - 7/3/25 8:18 am | |
|---|---|
| Score: | 2,998 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #65,074 - 12/19/22 9:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,998 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo SSD-PUTA Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Buffalo SSD-PUTA |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | BUFFALO External SSD USB PUT1.0U3B |
| Test #72,548 - 8/27/23 11:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,998 |
| User: | Patriot P300 |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #59,143 - 4/23/22 9:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,997 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #125,370 - 8/2/25 4:42 am | |
|---|---|
| Score: | 2,997 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #73,242 - 9/22/23 9:18 am | |
|---|---|
| Score: | 2,996 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS240G2G0C-00AJM0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #63,130 - 10/1/22 8:51 am | |
|---|---|
| Score: | 2,996 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi4 8GB - Samsung T5 |
| Test #73,692 - 10/12/23 8:48 am | |
|---|---|
| Score: | 2,995 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | EMMC on OPI3 LTS |