To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #87,166 - 5/9/24 3:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,951 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #22,621 - 5/3/20 8:16 am | |
|---|---|
| Score: | 2,950 |
| User: | hih |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | gi |
| Test #22,646 - 5/3/20 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 2,950 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY Elite 204G on Raspberry Pi 3 Model B Plus Rev 1.3 |
| Test #24,361 - 5/14/20 8:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,950 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | THU Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | THU SSDX1128G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #12,815 - 3/17/20 11:54 am | |
|---|---|
| Score: | 2,948 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba OCZ TR200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Toshiba TR200 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | srhshsf |
| Test #11,873 - 3/8/20 2:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,948 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 120gb SSD on Pi4 |
| Test #71,920 - 7/30/23 3:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,948 |
| User: | gibs2b |
| Brand: | Samsung 850 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVOM.2120GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | rpi3 SSD on USB |
| Test #6,330 - 1/5/20 6:39 am | |
|---|---|
| Score: | 2,948 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | test |
| Test #13,580 - 3/24/20 10:29 am | |
|---|---|
| Score: | 2,947 |
| User: | xxx |
| Brand: | Samsung PM841 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZNTD128HAGM-000 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | xxx |
| Test #133,290 - 5/1/26 12:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,946 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Unknown SSD on a SATA to USB adapter |
| Test #94,032 - 9/5/24 8:00 am | |
|---|---|
| Score: | 2,945 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #93,128 - 8/19/24 10:37 am | |
|---|---|
| Score: | 2,943 |
| User: | ponie |
| Brand: | SKHynix eMMC (H8G4a) |
| Board: | Dell Wyse 3040 TC |
| Device: | SKHynix H8G4a |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | 8GB EMMC on Dell Wyse 3040 |
| Test #64,901 - 12/11/22 8:53 am | |
|---|---|
| Score: | 2,943 |
| User: | Indigo |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Mx500 Crucial SSD USB with Pwer supply |
| Test #62,021 - 8/17/22 9:07 am | |
|---|---|
| Score: | 2,943 |
| User: | webgate |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | UUGear RasPiKey eMMC microSD Modul 16GB on Pi 4 |
| Test #64,602 - 11/29/22 12:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,942 |
| User: | WestCoastDaz |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD on CM4 using StarTech USB apapter |
| Test #66,807 - 2/2/23 12:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,942 |
| User: | enz1ey |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 250GB SSD on Pi 3 B+ using GeeekPi X820 Expansion Board Kit |
| Test #8,818 - 2/16/20 6:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,942 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung_Fit_Plus_128GB_USB3 |
| Test #71,582 - 7/18/23 3:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,941 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix eMMC (H8G4a) |
| Board: | Dell Wyse 3040 TC |
| Device: | SKHynix H8G4a |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #58,211 - 3/23/22 5:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,941 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 3 using NexStar TX SATA to USB adapter |
| Test #45,460 - 5/12/21 1:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,939 |
| User: | froid_san |
| Brand: | Western Digital Red 3.5" NAS HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WD20EFAX-68FB5N0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | WD red WD20EFAX 2TB om Orico 6228US3-C Sata to USB Drive dock (UAS disabled) |