To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #45,460 - 5/12/21 1:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,939 |
| User: | froid_san |
| Brand: | Western Digital Red 3.5" NAS HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WD20EFAX-68FB5N0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | WD red WD20EFAX 2TB om Orico 6228US3-C Sata to USB Drive dock (UAS disabled) |
| Test #27,409 - 6/19/20 3:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,939 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung FIT 256GB Flash Drive on RPi4 |
| Test #78,615 - 1/29/24 2:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,939 |
| User: | puchi |
| Brand: | Western Digital Green 3.5" HDD |
| Board: | H87M-E |
| Device: | WDC WD40EZRX-00SPEB0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | calco -hdd |
| Test #63,645 - 10/21/22 11:53 am | |
|---|---|
| Score: | 2,939 |
| User: | jsqribe |
| Brand: | Integral V Series 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Integral VSeriesSATASSD120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi400 with integral ssd |
| Test #62,795 - 9/17/22 7:35 am | |
|---|---|
| Score: | 2,939 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC BlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN570 |
| Test #106,295 - 4/11/25 10:34 am | |
|---|---|
| Score: | 2,937 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM710 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Lexar SSDNM7101TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM710 M2 NVME SSD on Pi 4 using Sabrent EC-SNVE USB 3.2 Type-C for M.2 NVMe SSD enclosure attached to USB3 port |
| Test #133,002 - 4/18/26 4:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,936 |
| User: | pi-4 |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | pi-4 |
| Test #73,529 - 10/5/23 9:20 am | |
|---|---|
| Score: | 2,936 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC BlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd wd blue |
| Test #74,882 - 11/23/23 12:50 am | |
|---|---|
| Score: | 2,936 |
| User: | Arek |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GNVMeKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia KBG50ZNS256G 256GB on Pi 4 using RTL9210 USB adapter BUT connected to USB 2.0 ports in Pi 4 |
| Test #57,315 - 2/24/22 7:53 am | |
|---|---|
| Score: | 2,936 |
| User: | LorneMalvo2601 |
| Brand: | InnoDisk 3ME 2.5" SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | InnoDisk 2.5SATASSD3ME |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #5,455 - 12/21/19 2:59 am | |
|---|---|
| Score: | 2,936 |
| User: | Hanshauser |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | HansSSD |
| Test #2,513 - 9/23/19 3:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,936 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #77,137 - 1/6/24 11:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,935 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme II SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SDSSDHP128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pihole |
| Test #77,858 - 1/21/24 4:36 am | |
|---|---|
| Score: | 2,934 |
| User: | Thonglor |
| Brand: | Crucial MX200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT250MX200SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | CT250MX200SSD1 on Pi 4 2GB on Bookworm |
| Test #79,357 - 2/12/24 7:17 am | |
|---|---|
| Score: | 2,934 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | QEMU HARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | vpsneu |
| Test #42,702 - 3/25/21 5:05 am | |
|---|---|
| Score: | 2,934 |
| User: | 3484 |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung 64GB USB 3.0 Flash Drive |
| Test #22,740 - 5/3/20 5:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,934 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS32GMSA370 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #10,414 - 2/25/20 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 2,933 |
| User: | PBR |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung 128GB Flash Drive |
| Test #59,230 - 4/26/22 6:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,933 |
| User: | kyleobrien |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WD External SSD Pi 4 |
| Test #8,388 - 2/9/20 10:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,933 |
| User: | BobTheBuilder |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi4 4GB Berryboot |