To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #24,944 - 5/20/20 10:12 am | |
|---|---|
| Score: | 2,827 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Ingelon USB Flash Drive |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Ingelon USB3.1 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | start test |
| Test #50,700 - 9/27/21 2:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,827 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD200 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS240GESD220C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | l |
| Test #60,695 - 6/25/22 11:28 am | |
|---|---|
| Score: | 2,827 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 6 |
| Test #73,897 - 10/20/23 11:05 am | |
|---|---|
| Score: | 2,827 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #61,584 - 8/1/22 1:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,826 |
| User: | Gentoonix |
| Brand: | SanDisk U110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSA6MM-016G-1006 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | DietPi hdparm test SpinDown=0, stock, 16GB SATA m.2 |
| Test #5,565 - 12/22/19 3:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,825 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #9,873 - 2/21/20 10:28 am | |
|---|---|
| Score: | 2,824 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung 840 EVO 120GB on USB 2.0 Adapter |
| Test #63,711 - 10/24/22 12:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,824 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 SSD on Pi4 USB2.0 174c:235c ASMedia Technology Inc. USB3.1 External HDD |
| Test #73,898 - 10/20/23 11:27 am | |
|---|---|
| Score: | 2,824 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #67,937 - 3/5/23 4:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,823 |
| User: | warhawk8080 |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | deskpi pro kingston 240gb ssd |
| Test #64,198 - 11/14/22 3:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,823 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 750 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD750EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #24,878 - 5/19/20 2:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,823 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Torosus 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Torosus 240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi3B external USB vendor: Sabrent model: SABRENT size: 223.57 GiB SSD |
| Test #15,588 - 4/8/20 1:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,823 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Transcend TS64GMSA370 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #65,454 - 1/2/23 8:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,823 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | le potato with their armbian os 32gig sd kingston 400 ssd |
| Test #1,736 - 8/30/19 1:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,823 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #171 - 4/24/19 3:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,822 |
| User: | dreeg |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 |
| Test #70,506 - 5/28/23 12:07 am | |
|---|---|
| Score: | 2,820 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ? |
| Test #40,146 - 2/8/21 9:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,820 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SV300S37A240G 240GB SSD USB2.0 at the moment |
| Test #77,752 - 1/19/24 10:34 am | |
|---|---|
| Score: | 2,819 |
| User: | amazon aws |
| Brand: | Amazon AWS ElasticBlockStore |
| Board: | c6gd.medium |
| Device: | Amazon ElasticBlockStore |
| Class: | Virtual |
| Note: | c instance ebs |
| Test #72,076 - 8/6/23 7:15 am | |
|---|---|
| Score: | 2,819 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | NVIDIA Jetson Nano Kit |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |