To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #47,902 - 7/15/21 7:12 am | |
|---|---|
| Score: | 2,819 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Elements Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WD15SMZW-11JW8S0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | WD ELEMENTS |
| Test #49,546 - 8/27/21 2:32 am | |
|---|---|
| Score: | 2,818 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung MZVLW128HEGR-000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #50,752 - 9/28/21 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 2,818 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210B-CG Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Realtek RTL9210B-CG |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #91,055 - 7/16/24 11:19 am | |
|---|---|
| Score: | 2,818 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | jmicron |
| Test #8,122 - 2/5/20 9:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,817 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD A400 |
| Test #78,519 - 1/28/24 4:33 am | |
|---|---|
| Score: | 2,815 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Shield Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung PSSDT7Shield |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #70,063 - 5/10/23 8:00 am | |
|---|---|
| Score: | 2,814 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840PRO |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #56,105 - 1/30/22 5:13 am | |
|---|---|
| Score: | 2,814 |
| User: | AndersB8 |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi4 a400 120g cable2 |
| Test #122,940 - 5/27/25 11:30 am | |
|---|---|
| Score: | 2,814 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNT256GTOSHIBAMEMORY |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #127,227 - 9/27/25 3:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,813 |
| User: | BigOldDonkey |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Test #55,257 - 1/7/22 2:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,813 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V100 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SV100S264G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 64Gb V100 SSD, Sabrent USB to SATA adaptor, Pi 3B |
| Test #61,579 - 8/1/22 1:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,813 |
| User: | Gentoonix |
| Brand: | SanDisk U110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSA6MM-016G-1006 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | DietPi hdparm test, 16GB m.2 SATA, Stock clocks, MATE |
| Test #59,957 - 5/27/22 9:54 am | |
|---|---|
| Score: | 2,812 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD850EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 4 With Samsung 850 EVO 120 GB using some SATA to USB2.0 adapter. |
| Test #21,985 - 4/30/20 9:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,812 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Linux Storage - backstore |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Linux backstore-11579 |
| Class: | Virtual |
| Test #130,549 - 1/15/26 8:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,812 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SM128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SM128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #25,830 - 5/29/20 3:37 am | |
|---|---|
| Score: | 2,811 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Dogfish 240GB SSD |
| Test #52,255 - 11/8/21 4:01 am | |
|---|---|
| Score: | 2,811 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #65,598 - 1/6/23 1:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,811 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #128,840 - 11/20/25 1:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,811 |
| User: | zo6zo6 |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | QEMU QEMUHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | vm |
| Test #4,587 - 12/2/19 9:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,811 |
| User: | jchambers |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Dell OptiPlex 9010 |
| Device: | Seagate ST500LM000-1EJ162 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Dell |