To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #4,587 - 12/2/19 9:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,811 |
| User: | jchambers |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Dell OptiPlex 9010 |
| Device: | Seagate ST500LM000-1EJ162 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Dell |
| Test #56,548 - 2/7/22 9:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,810 |
| User: | George Bush |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 evo on Orico 3.0 usb adapter |
| Test #71,565 - 7/18/23 6:19 am | |
|---|---|
| Score: | 2,810 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Class: A2 Class 10 V30 U3 |
| Test #87,851 - 5/25/24 11:53 am | |
|---|---|
| Score: | 2,810 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSA6GM-016G-1006 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #95,624 - 10/3/24 6:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,810 |
| User: | sssss |
| Brand: | Team SD (Stora) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team Stora |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | sasa |
| Test #64,438 - 11/23/22 7:00 am | |
|---|---|
| Score: | 2,809 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #75,103 - 11/27/23 11:54 am | |
|---|---|
| Score: | 2,809 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PI142KingDian120GBSSD |
| Test #66,912 - 2/5/23 8:02 am | |
|---|---|
| Score: | 2,808 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD |
| Test #70,189 - 5/15/23 10:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,808 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Dell OptiPlex 9020 |
| Device: | Seagate ST500LM021-1KJ152 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | USB |
| Test #57,342 - 2/25/22 1:28 am | |
|---|---|
| Score: | 2,808 |
| User: | LorneMalvo2601 |
| Brand: | InnoDisk 3ME 2.5" SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | InnoDisk 2.5SATASSD3ME |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #64,502 - 11/26/22 7:20 am | |
|---|---|
| Score: | 2,807 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 545s Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDSC2KF180H6L |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | random adapter on intel ssd |
| Test #12,438 - 3/13/20 11:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,807 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #23,634 - 5/8/20 5:09 am | |
|---|---|
| Score: | 2,807 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SDSA6MM-032G-1006 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Sandisk SDSA6MM-032G-100 SSD M.2 on Pi 3B+ using ZOMY USB 3.0 to NGFF M.2 SSD adapter (found on Gearbest) |
| Test #10,989 - 2/29/20 3:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,807 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso 128gb on Pi4 using Orico SATA to USB case |
| Test #6,811 - 1/12/20 4:52 am | |
|---|---|
| Score: | 2,807 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS16GMSA370 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Jeedom Pi4 |
| Test #61,336 - 7/21/22 4:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,806 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Tammuz RX550 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Tammuz RX550120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #64,127 - 11/11/22 7:35 am | |
|---|---|
| Score: | 2,805 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | nas |
| Test #4,673 - 12/4/19 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,805 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #14,881 - 4/5/20 11:20 am | |
|---|---|
| Score: | 2,805 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Silicon Motion, Inc. - Taiwan (formerly Feiya Technology Corp.) Flash Drive |
| Test #15,461 - 4/8/20 6:15 am | |
|---|---|
| Score: | 2,804 |
| User: | ssd |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSDPM8712.57mm512GBSED |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |