To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #61,871 - 8/11/22 10:05 am | |
|---|---|
| Score: | 2,804 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #46,287 - 6/2/21 4:00 am | |
|---|---|
| Score: | 2,804 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP S700 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | HP SSDS700120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | hp ssd |
| Test #128,457 - 11/4/25 12:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,804 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3.5" HDD |
| Board: | Z620 Workstation |
| Device: | WDC WD10EZEX-00BN5A0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | storage |
| Test #123,361 - 6/8/25 1:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,803 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Seagate ST8000AS0002-1NA17Z |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #22,888 - 5/4/20 8:05 am | |
|---|---|
| Score: | 2,803 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rdyer |
| Test #87,372 - 5/12/24 4:16 am | |
|---|---|
| Score: | 2,803 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | clear |
| Test #76,731 - 12/30/23 10:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,802 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #127,340 - 10/1/25 2:16 am | |
|---|---|
| Score: | 2,802 |
| User: | hwissing |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 120 GB mit No Name USB3 SATA Adapter an PI3+ JMicron |
| Test #63,061 - 9/27/22 4:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,802 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston SD Canvas Go! Plus 128G on Pi 400 |
| Test #19,738 - 4/21/20 5:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,802 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD200 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS120GESD240C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Transcend ESD240C 120GB on Pi 4 using USB 3 |
| Test #50,896 - 10/2/21 4:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,802 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rpi4Samsung |
| Test #55,573 - 1/15/22 8:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,802 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex Series |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 1.0 |
| Device: | OCZ VERTEX |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Vertex over SATA to USB3 on Pi Zero 2 W |
| Test #20,245 - 4/24/20 7:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,801 |
| User: | Glyn |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840EVO 250Gb on pi4 4Gb using cheap SATA > USB |
| Test #74,808 - 11/21/23 8:30 am | |
|---|---|
| Score: | 2,801 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Synology DiskStation DS918+ NAS Server |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Synology iSCSIStorage |
| Class: | SSD (NAS) |
| Test #124,197 - 7/1/25 9:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,800 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #23,476 - 5/7/20 9:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,800 |
| User: | jwestyp |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 EVO on RPi4B usign Apricorn SATA to USB adapter |
| Test #23,844 - 5/9/20 3:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,800 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Corsair CSSD-F120GB2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Corair 120GB |
| Test #52,562 - 11/15/21 8:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,800 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Western Digital BLUE 250GB M.2 on 8GB Pi4 using StarTech M.2 to USB adapter |
| Test #63,873 - 10/30/22 12:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,799 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | test |
| Test #101,743 - 1/13/25 8:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,798 |
| User: | blah |
| Brand: | Intel 535 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSC2BW180A3L |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | StarTech SATA |