To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #56,839 - 2/14/22 6:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,538 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | , |
| Test #45,070 - 5/8/21 3:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,538 |
| User: | PH89 |
| Brand: | Patriot P210 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot P210128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Jetflash 128 on Son |
| Test #45,133 - 5/9/21 3:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,538 |
| User: | JethroT |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU630 on Pi4 using UGREEN usb3-c SATA adapter in usb2 |
| Test #46,613 - 6/11/21 10:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,538 |
| User: | sudo reboot |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #15,582 - 4/8/20 1:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,537 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | TCSUNBOW M3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | TCSUNBOW M360GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #75,820 - 12/13/23 4:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,537 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk on Last Kernel |
| Test #74,625 - 11/18/23 9:30 am | |
|---|---|
| Score: | 2,536 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS128GMTE110SS111 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD nach 2 Jahren |
| Test #75,289 - 12/1/23 9:28 am | |
|---|---|
| Score: | 2,536 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | test |
| Test #55,011 - 1/2/22 4:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,536 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AMD R5 2.5" SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | AMD R5SL120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Radeon 120Gb |
| Test #2,443 - 9/21/19 2:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,536 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV500MS120G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #2,837 - 10/7/19 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 2,536 |
| User: | heyman |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 |
| Test #52,124 - 11/4/21 5:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,535 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle Cloud Storage |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Oracle |
| Class: | Virtual |
| Note: | Oracle Free Tier |
| Test #10,058 - 2/22/20 10:32 am | |
|---|---|
| Score: | 2,535 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Verbatim Vi550S3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Verbatim Vi550 s3 on USB2.0 |
| Test #44,996 - 5/7/21 8:37 am | |
|---|---|
| Score: | 2,535 |
| User: | Rilyntar |
| Brand: | Samsung 750 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD750EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 750 Evo |
| Test #127,612 - 10/8/25 2:53 am | |
|---|---|
| Score: | 2,535 |
| User: | vadver |
| Brand: | Netac ZSlim |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Netac MobileDataStar |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | OrangePi Zero 3 USB-SSD (Netac ZSlim 1T) |
| Test #57,384 - 2/26/22 3:03 am | |
|---|---|
| Score: | 2,534 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SSK SSKSSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Crucial P5 Plus CT500P5PSSD8 500GB on Pi4 using UGREEN M.2 NVMe SSD Enclosure, Type C 3.1 Gen2 10Gbps External PCIe Caddy Reader, UASP |
| Test #4,726 - 12/5/19 4:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,534 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 3B using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #52,567 - 11/15/21 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,533 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #53,876 - 12/12/21 9:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,533 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SNVS500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #55,000 - 1/2/22 2:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,533 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS900240GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Macs240goverclockedpi |