To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #52,872 - 11/21/21 6:41 am | |
|---|---|
| Score: | 2,542 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital MyBook Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WD60EDAZ-11U78B0 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #59,420 - 5/4/22 9:11 am | |
|---|---|
| Score: | 2,542 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD 240 GB on Pi 4 using a SATA to USB adapter that fails in USB 3.0 mode (so using USB 2.0) |
| Test #14,282 - 3/30/20 9:23 am | |
|---|---|
| Score: | 2,542 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | desd |
| Test #40,905 - 2/22/21 1:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,541 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #41,440 - 3/5/21 6:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,541 |
| User: | Bilito |
| Brand: | OCZ Vertex 2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ VERTEX2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi 4 ssd ocv vertex 2 |
| Test #76,789 - 12/31/23 7:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,541 |
| User: | Beeny |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | StorFly 30GB USB2.0 |
| Test #10,062 - 2/22/20 10:49 am | |
|---|---|
| Score: | 2,541 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS16GMSA370 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Alex SSD |
| Test #5,877 - 12/29/19 6:24 am | |
|---|---|
| Score: | 2,541 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 using a usb 2.0 adapter |
| Test #48,300 - 7/25/21 11:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,540 |
| User: | Carroll478 |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Silicon Power A55 SSD running on a Pi 3 B+ with Avyxm USB3 adapter |
| Test #92,510 - 8/8/24 4:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,540 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | CM4 on Waveshare Board |
| Test #103,634 - 2/13/25 10:20 am | |
|---|---|
| Score: | 2,540 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (AFGCE) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk AFGCE |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Micro sd |
| Test #81,532 - 3/13/24 7:16 am | |
|---|---|
| Score: | 2,540 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD OEM (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston 00000 |
| Class: | A2 C10 V10 U1 |
| Test #100,560 - 12/27/24 7:28 am | |
|---|---|
| Score: | 2,539 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | lsusb |
| Test #43,780 - 4/12/21 12:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,539 |
| User: | caseyromkes |
| Brand: | Corsair Voyager GTX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Corsair VoyagerGTX |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #57,377 - 2/25/22 7:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,539 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC BlueSN570250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #52,727 - 11/18/21 7:32 am | |
|---|---|
| Score: | 2,539 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sudo |
| Test #56,081 - 1/29/22 10:14 am | |
|---|---|
| Score: | 2,539 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #71,062 - 6/20/23 10:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,539 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung MZYTY256HDHP-000L2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sdcard |
| Test #69,827 - 4/30/23 7:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,538 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Patriot BurstElite120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,327 - 3/14/23 4:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,538 |
| User: | blumenthal |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston CANVAS Go! Plus 128GB on Pi 400 v1.0 |