To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #6,791 - 1/11/20 1:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #7,088 - 1/17/20 8:06 am | |
|---|---|
| Score: | 2,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #88,311 - 6/1/24 10:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,525 |
| User: | Kingpin |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme Pro U3 V30 64G |
| Test #18,271 - 4/15/20 11:07 am | |
|---|---|
| Score: | 2,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #11,132 - 3/1/20 4:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #57,948 - 3/16/22 5:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 525 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDMCEAC180A3L |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | SSD drive |
| Test #47,245 - 6/30/21 2:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850PRO128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 SSD JMicron Usb Enclosure |
| Test #46,615 - 6/12/21 1:34 am | |
|---|---|
| Score: | 2,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #47,229 - 6/29/21 7:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,524 |
| User: | JF09 |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Rasp 4 4 Lexar Professional NM700 Sabrent USB adapter |
| Test #22,623 - 5/3/20 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 2,524 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso SSD 120GB |
| Test #62,903 - 9/21/22 5:52 am | |
|---|---|
| Score: | 2,524 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intel SSDSA2M040G2GC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd-benchmark |
| Test #2,275 - 9/16/19 7:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,524 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD PNY CS900 120GB SATAIII |
| Test #64,716 - 12/3/22 8:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,523 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | WDC WDS120G1G0A-00SS50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #24,237 - 5/13/20 12:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,523 |
| User: | adelbert dockx |
| Brand: | TCSUNBOW X3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | TCSUNBOW X3120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | on RPI3 |
| Test #83,504 - 4/2/24 7:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,523 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | test |
| Test #68,976 - 4/3/23 5:49 am | |
|---|---|
| Score: | 2,522 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Patriot BurstElite120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #54,973 - 1/2/22 4:28 am | |
|---|---|
| Score: | 2,522 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KEXIN SSD on Pi 3 |
| Test #43,802 - 4/12/21 8:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,522 |
| User: | Ziolek |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 |
| Test #43,157 - 4/1/21 1:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,521 |
| User: | sobal |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 |
| Test #1,334 - 8/13/19 12:35 am | |
|---|---|
| Score: | 2,521 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |