To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #106,158 - 4/8/25 3:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,454 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Patriot P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 128GB SSD |
| Test #56,946 - 2/16/22 9:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,454 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | USB_BOOT_WR_SPEED |
| Test #289 - 5/19/19 2:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,454 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM810 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSDPM8102.57mm256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung PM810 |
| Test #41,170 - 2/28/21 4:14 am | |
|---|---|
| Score: | 2,454 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston SSD |
| Test #103,663 - 2/13/25 9:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,453 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SE032) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba SE032 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #64,059 - 11/8/22 3:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,452 |
| User: | Plum |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | 128GB Canvas Go |
| Test #3,593 - 11/5/19 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,452 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #101,144 - 1/4/25 10:15 am | |
|---|---|
| Score: | 2,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba 3.5" MG Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Toshiba MG08ACA16TE |
| Class: | HDD (3.5") |
| Test #124,870 - 7/18/25 2:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | lexar 1066x 64gb |
| Test #125,574 - 8/8/25 5:26 am | |
|---|---|
| Score: | 2,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #127,670 - 10/9/25 11:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | sabrient 2230 on Pi 5 using X1001 M2 HAT |
| Test #89,568 - 6/18/24 8:50 am | |
|---|---|
| Score: | 2,450 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SD card Kingston Canvas Go Plus with Raspberry Pi 4B |
| Test #40,961 - 2/23/21 8:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,450 |
| User: | daki |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4-4 |
| Test #63,623 - 10/20/22 8:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,450 |
| User: | jbf |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS250G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue 3D NAND SATA SSD, 250GB WDS250G2B0A - SATA III on Pi 4B 1.5 using Sabrent Ultra Slim USB 3.0 to 2.5-Inch SATA External Aluminum Hard Drive Enclosure (EC-UK30) |
| Test #75,648 - 12/9/23 11:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,450 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | usb |
| Test #59,811 - 5/19/22 9:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,450 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Voyager GTX Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Corsair VoyagerGTX |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Corsair Voyager GTX 128GB, Pi400 |
| Test #62,672 - 9/12/22 2:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,449 |
| User: | rado |
| Brand: | LITEON M.2 OEM CV Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | LITEON CV8-8E128-11SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Lite-On 128 GB M.2280 (CV8-8E128-11) on Pi 3B+ |
| Test #98,826 - 11/25/24 11:09 am | |
|---|---|
| Score: | 2,449 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Amazon Basics 64GB SD Class A2 / Class 10 V30 U3 on Pi 5 |
| Test #50,736 - 9/28/21 4:14 am | |
|---|---|
| Score: | 2,449 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle Cloud Storage |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Oracle |
| Class: | Virtual |
| Note: | Oracle Free |
| Test #9,429 - 2/18/20 7:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,449 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |