To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #125,624 - 8/10/25 12:30 am | |
|---|---|
| Score: | 2,449 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Radxa ZERO 3 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #12,958 - 3/19/20 6:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,449 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vector Series |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | OCZ VECTOR180 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Vector 180 on Raspberry Pi 2 B using Sabrent USB 3.0 to SATA/IDE Hard Drive Adapter |
| Test #12,189 - 3/11/20 11:54 am | |
|---|---|
| Score: | 2,448 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSDPM871mSATA128GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | nvm |
| Test #83,392 - 3/31/24 6:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,448 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial CT250MX500SSD1 250 GiB USB 2.0 Adaptor on Orange Pi Zero 3 |
| Test #78,820 - 2/2/24 5:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,448 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SE64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | sdcard |
| Test #62,184 - 8/24/22 5:19 am | |
|---|---|
| Score: | 2,447 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #58,624 - 4/6/22 5:30 am | |
|---|---|
| Score: | 2,447 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD speed on USB 2 port RPi |
| Test #75,911 - 12/15/23 2:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,447 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk 32GB on a Pi 4 |
| Test #41,417 - 3/5/21 8:36 am | |
|---|---|
| Score: | 2,447 |
| User: | fmsmt |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #53,205 - 11/28/21 4:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,447 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian S280 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingDian S280 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KingDian SSD on PI 4 using EasyULT SATA to USB adapter on USB2.0 |
| Test #54,347 - 12/20/21 9:27 am | |
|---|---|
| Score: | 2,446 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | a |
| Test #49,893 - 9/4/21 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,446 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,565 - 8/1/22 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 2,446 |
| User: | ALBERTONE |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston Canvas Go plus 64Gb microsd |
| Test #21,000 - 4/27/20 3:02 am | |
|---|---|
| Score: | 2,446 |
| User: | MDella |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #23,143 - 5/5/20 7:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,446 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi3b+ with ASM105X SSD |
| Test #12,694 - 3/16/20 9:02 am | |
|---|---|
| Score: | 2,446 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Little |
| Test #2,101 - 9/11/19 2:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,446 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Minecraft Server |
| Test #8,307 - 2/8/20 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 2,446 |
| User: | anon |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD Pi 3B+ Sata to USB |
| Test #27,547 - 6/20/20 3:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red 3.5" NAS HDD |
| Board: | ASRock H97 Anniversary |
| Device: | WDC WD30EFRX-68EUZN0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #43,636 - 4/9/21 7:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung MZNLN256HCHP-000L7 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung ssd with ewent W enclosure |