To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #40,616 - 2/17/21 10:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,458 |
| User: | Saules8 |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Union Memory PCIe Gen3 x4 NVMe 256 GB SSD on Pi 4B 8 GB RAM using JMS583 controller |
| Test #23,896 - 5/10/20 7:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,458 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | MySSD |
| Test #24,064 - 5/11/20 11:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,458 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk 128GB Extreme Pro USB 3 Stick |
| Test #25,805 - 5/28/20 8:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,458 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | usb2 ssd 128gb drive |
| Test #43,910 - 4/15/21 12:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,458 |
| User: | mkairys |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #45,718 - 5/17/21 10:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,458 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #49,788 - 9/1/21 11:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,457 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Inland SSD on Pi 4 |
| Test #43,396 - 4/6/21 8:48 am | |
|---|---|
| Score: | 2,457 |
| User: | yk |
| Brand: | LITEON CS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | LITEON LCS-128M6S2.57mm128GB |
| Class: | SSD (2.5" SSD) |
| Test #43,841 - 4/14/21 5:27 am | |
|---|---|
| Score: | 2,457 |
| User: | Pretoriano |
| Brand: | SanDisk Z400s |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SD8SBAT128G1002 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #124,791 - 7/15/25 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,457 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | FNK Tech USB SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | FNK GenericSTORAGEDEVICE |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SP Superior microSDXC UHS-I Card A2 128G on Pi 5 using generic USB adapter |
| Test #81,841 - 3/18/24 11:53 am | |
|---|---|
| Score: | 2,457 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Pro Ultimate 128GB on Raspberry Pi 4B 8GB |
| Test #74,162 - 11/8/23 8:06 am | |
|---|---|
| Score: | 2,457 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi4B |
| Test #58,766 - 4/10/22 7:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,456 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle Cloud Storage |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Oracle |
| Class: | Virtual |
| Note: | uknown |
| Test #95,669 - 10/4/24 12:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,455 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SE64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #96,970 - 10/28/24 6:11 am | |
|---|---|
| Score: | 2,455 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | MicroSD SanDisk 32GB |
| Test #87,452 - 5/13/24 8:02 am | |
|---|---|
| Score: | 2,454 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #90,212 - 6/29/24 11:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,454 |
| User: | ok |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #127,587 - 10/7/25 7:18 am | |
|---|---|
| Score: | 2,454 |
| User: | Petr |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | 8GB eMMC microSD module, Model 8GTF4R, on Rpi Zero 2W |
| Test #131,995 - 3/1/26 11:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,454 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | pi5 overclock to 2.9G with sd card |
| Test #106,158 - 4/8/25 3:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,454 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Patriot P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 128GB SSD |