To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #101,218 - 1/5/25 10:12 am | |
|---|---|
| Score: | 2,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #105,205 - 3/15/25 4:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | eMMc basic |
| Test #14,292 - 3/30/20 11:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS128GSSD230S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transcend SSD230 SSD on Pi 4 using Orico SATA yo USB adaptor |
| Test #16,637 - 4/11/20 2:24 am | |
|---|---|
| Score: | 2,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hitachi TravelStar 7200RPM |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Hitachi HTS725050A7E630 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Z7K500 |
| Test #76,635 - 12/28/23 10:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,445 |
| User: | pedro |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | 128 go plus boot |
| Test #76,657 - 12/28/23 5:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,444 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SUV400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD 120GB on Pi 3B v 1.2 using UGREEN SATA to USB 3.0 adapter |
| Test #740 - 7/10/19 10:52 am | |
|---|---|
| Score: | 2,444 |
| User: | Tor |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSDPlus |
| Test #42,984 - 3/29/21 3:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,444 |
| User: | caseyromkes |
| Brand: | Verbatim Vi560 M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Verbatim Vi560SATAIIIM.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | test |
| Test #12,823 - 3/17/20 2:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,444 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON CS Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | LITEON LCS-256L9S-112.57mm256GB |
| Class: | SSD (2.5" SSD) |
| Note: | SSD with SATA to USB 3 adapter on Pi3b |
| Test #41,823 - 3/11/21 6:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,444 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #73,074 - 9/15/23 1:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,444 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | WDC WDS120G1G0A-00SS50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #101,217 - 1/5/25 10:07 am | |
|---|---|
| Score: | 2,443 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #52,575 - 11/15/21 1:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,443 |
| User: | InaTeck Adapter |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | meine ssd mit inateck adapter |
| Test #57,326 - 2/24/22 12:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,443 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | raspi 3B mit SanDisk Extreme Portable 500GB |
| Test #2,644 - 9/28/19 8:12 am | |
|---|---|
| Score: | 2,442 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | NVMESSD |
| Class: | USB Flash |
| Test #81,690 - 3/16/24 11:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,442 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk UltraII480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Cytron Makerdisk |
| Test #95,911 - 10/9/24 1:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,442 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | PNY 250GBSATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rqspi |
| Test #24,125 - 5/12/20 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,442 |
| User: | mstamm |
| Brand: | Samsung SM841 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung MZ7PD128HAFV-000H7 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi3 with Samsung SSD |
| Test #42,452 - 3/21/21 4:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,441 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM830 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSDPM8302.57mm128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD (RP3b) |
| Test #46,007 - 5/24/21 2:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,441 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red 3.5" NAS HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WD20EFAX-68FB5N0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | WD RED 3.5 on Pi 4 using Orico 2bay USB 3.0 caddy |