To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #63,754 - 10/26/22 7:27 am | |
|---|---|
| Score: | 2,435 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PiOraneSSDRaspiPi-SSD |
| Test #80,381 - 3/1/24 2:42 am | |
|---|---|
| Score: | 2,435 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #104,875 - 3/8/25 3:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SD64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Kingston CANVAs select plus 64 GB |
| Test #10,827 - 2/28/20 11:03 am | |
|---|---|
| Score: | 2,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd 120gb |
| Test #76,447 - 12/24/23 7:51 am | |
|---|---|
| Score: | 2,434 |
| User: | tekram |
| Brand: | Samsung PM830 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSDPM830mSATA32GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung PM830 msata in Orico |
| Test #56,046 - 1/28/22 7:21 am | |
|---|---|
| Score: | 2,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P1 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P1SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P1 500gb on pi $ using SSK adapter |
| Test #92,382 - 8/6/24 2:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,433 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | ssd card |
| Test #85,297 - 4/19/24 6:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,432 |
| User: | val |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #41,803 - 3/11/21 9:15 am | |
|---|---|
| Score: | 2,432 |
| User: | Stan |
| Brand: | KingSpec Z1 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec Z1-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | IKingspec Z1 SSD on Pi 4 |
| Test #21,597 - 4/29/20 10:39 am | |
|---|---|
| Score: | 2,431 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Transcend TS16GMSA370 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Transcend mSATA TS16GMSA370 on Pi 3B+ |
| Test #13,002 - 3/19/20 4:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,431 |
| User: | rosiv |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SAMSUNG 830 128GB SSD on UGREEN US221 SATA to USB adapter |
| Test #48,582 - 8/4/21 9:11 am | |
|---|---|
| Score: | 2,431 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung USB stick |
| Test #105,345 - 3/17/25 7:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,431 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SE032) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Toshiba SE032 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | DefaultMicroSD |
| Test #89,378 - 6/14/24 2:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,431 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sd |
| Test #66,261 - 1/19/23 6:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,430 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | SanDisk UltraII480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sandiskultra460gb |
| Test #13,738 - 3/26/20 7:26 am | |
|---|---|
| Score: | 2,430 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDP064G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | USB 2.0 Sandisk SSD 60GB |
| Test #40,792 - 2/20/21 11:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,429 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 256Gb on Kingston USB-3 case |
| Test #16,963 - 4/11/20 8:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,429 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #43,360 - 4/5/21 12:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,429 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix eMMC (HCG8e) |
| Board: | Cherry Trail CR (LattePanda) |
| Device: | SKHynix HCG8e |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Build in EEMC on Latte Panda first Genration (64GB) |
| Test #6,748 - 1/10/20 5:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,429 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |