To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #54,929 - 1/1/22 11:54 am | |
|---|---|
| Score: | 2,441 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Plextor PX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Plextor PX-128S3C |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | I cant remember |
| Test #48,715 - 8/6/21 3:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,440 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA2000M8500 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #19,869 - 4/22/20 4:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,440 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Verbatim Vi550S3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Verbatim Vi550 on Pi4 using ICY BOXIB-291-C31 |
| Test #5,980 - 12/30/19 2:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,440 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDU10016GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #5,768 - 12/27/19 11:29 am | |
|---|---|
| Score: | 2,440 |
| User: | kmpm |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial CT120BX5 on Pi 4 using Deltaco USB adapter |
| Test #49,779 - 9/1/21 1:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,439 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #55,188 - 1/6/22 4:26 am | |
|---|---|
| Score: | 2,439 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS120G1G0A-00SS50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 555 |
| Test #41,733 - 3/9/21 8:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,439 |
| User: | Geo |
| Brand: | Samsung 860 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOmSATA250GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | msata samsung 250 gb on pi4 JMicron to USB 2 |
| Test #25,337 - 5/24/20 8:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,439 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #129,585 - 12/15/25 11:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,438 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #129,905 - 12/25/25 4:16 am | |
|---|---|
| Score: | 2,438 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #52,391 - 11/11/21 12:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,438 |
| User: | syel |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung BAR USB 32GB |
| Test #99,485 - 12/7/24 9:32 am | |
|---|---|
| Score: | 2,438 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power SD (SPCC) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP SPCC |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Pi4 Homelab Test |
| Test #84,548 - 4/11/24 12:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,437 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #54,881 - 12/31/21 5:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,437 |
| User: | vg65 |
| Brand: | Orico GV100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Orico GV100-1T |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | orico nmv |
| Test #105,407 - 3/19/25 12:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,437 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme MicroSD 32GB |
| Test #99,760 - 12/12/24 10:11 am | |
|---|---|
| Score: | 2,436 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #67,471 - 2/21/23 5:11 am | |
|---|---|
| Score: | 2,436 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | WDC WDS120G1G0A-00SS50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #24,119 - 5/12/20 12:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,436 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,554 - 10/18/22 1:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,435 |
| User: | jbf |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS250G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue 3D NAND SATA SSD, 250GB WDS250G2B0A - SATA III on Pi 4B 1.5 using Sabrent Ultra Slim USB 3.0 to 2.5-Inch SATA External Aluminum Hard Drive Enclosure (EC-UK30) on USB 2.0 |