To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #88,477 - 6/3/24 3:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,376 |
| User: | QuakerOates |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Pineberry HatDrive! Bottom + Samsung 980 1TB NVMe |
| Test #49,784 - 9/1/21 4:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,375 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 3B Samsung 850 Pro SSD using Geekworm X820 SATA Enclosure |
| Test #133,703 - 5/21/26 6:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,375 |
| User: | gianniszes |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | amazonbasics 64gb sd card |
| Test #130,031 - 12/30/25 9:24 am | |
|---|---|
| Score: | 2,375 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Toshiba SA32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Goodram microSD card on Pi5 |
| Test #62,497 - 9/7/22 2:29 am | |
|---|---|
| Score: | 2,375 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | kingston canvas go! plus sdcg3/128g |
| Test #24,744 - 5/18/20 6:37 am | |
|---|---|
| Score: | 2,375 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rqwr |
| Test #42,351 - 3/19/21 3:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,374 |
| User: | brambo123 |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,429 - 7/26/22 7:30 am | |
|---|---|
| Score: | 2,374 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kinston Canvas Go Plus on RPi 400 |
| Test #64,098 - 11/10/22 10:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,374 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT1000BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial BX500 |
| Test #131,434 - 2/11/26 3:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,374 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SE032) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Toshiba SE032 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | carte sd sur le pi 5 |
| Test #107,613 - 5/1/25 6:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,373 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD OEM (128GB) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston 128GB |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | test |
| Test #4,896 - 12/8/19 4:20 am | |
|---|---|
| Score: | 2,373 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #6,607 - 1/9/20 6:34 am | |
|---|---|
| Score: | 2,372 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 4 with WD Green SSD 240GB |
| Test #102,799 - 1/31/25 5:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,372 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #77,834 - 1/20/24 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,372 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #59,685 - 5/14/22 11:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,371 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Microsoft Azure Virtual Hard Disk |
| Board: | Microsoft Virtual Machine |
| Device: | Microsoft VirtualDisk |
| Class: | Virtual |
| Note: | virtual |
| Test #95,169 - 9/25/24 2:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,371 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Micro SD IDRM on Pi 5 using Argon Neo 5 M.2 NVMe |
| Test #90,097 - 6/27/24 2:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,370 |
| User: | 20100 |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Transcend TS256GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #71,263 - 7/1/23 5:52 am | |
|---|---|
| Score: | 2,370 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | silicon power ace A55 results |
| Test #99,256 - 12/3/24 10:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,369 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |