To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #133,707 - 5/21/26 8:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,370 |
| User: | gianniszes |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | pi 5 8gb new amazon sd card |
| Test #99,256 - 12/3/24 10:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,369 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #79,749 - 2/17/24 3:16 am | |
|---|---|
| Score: | 2,368 |
| User: | Sebastian |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk Extreme Pro SD on Pi 5 |
| Test #295 - 5/19/19 4:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,368 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Mushkin Chronos Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Mushkin MKNSSDCR120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Mushkin Cronos |
| Test #46,584 - 6/11/21 8:29 am | |
|---|---|
| Score: | 2,368 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #79,056 - 2/6/24 3:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,367 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM RBU-SNS M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston RBUSNS8180DS3256GJ |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #803 - 7/15/19 4:07 am | |
|---|---|
| Score: | 2,367 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate BarraCuda Compute HDD |
| Board: | Acer Aspire ZS600 |
| Device: | Seagate ST500DM002-1BD142 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | Acer |
| Test #4,323 - 11/28/19 7:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,367 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung 128GB USB Drive |
| Test #73,789 - 10/16/23 2:46 am | |
|---|---|
| Score: | 2,366 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M4 mSATA Series |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Crucial M4-CT128M4SSD3 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | 1 |
| Test #13,667 - 3/25/20 1:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,366 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,815 - 9/18/22 2:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,366 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Crucial CT240M500SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | TestB |
| Test #64,460 - 11/23/22 11:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,365 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Leven JS600 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Leven JAJS600M128G-BIC44C32G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sd card |
| Test #129,970 - 12/28/25 4:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,365 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | USB STICK |
| Test #12,553 - 3/14/20 11:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,365 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDU10032GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,986 - 6/25/20 10:28 am | |
|---|---|
| Score: | 2,365 |
| User: | Snurge |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 Pro SSD on Pi 3B using unbranded SATA to USB adapter after setting quirks. |
| Test #18,661 - 4/17/20 3:07 am | |
|---|---|
| Score: | 2,365 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | test |
| Test #97,112 - 10/30/24 8:35 am | |
|---|---|
| Score: | 2,365 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | test |
| Test #60,791 - 6/29/22 11:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,364 |
| User: | leon |
| Brand: | Hikvision T100 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Hikvision HKVSNESSD120G-T100 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | hikkvision 100 |
| Test #77,663 - 1/17/24 8:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,364 |
| User: | doglike |
| Brand: | Kingston OEM RBU-SNS mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | Kingston SNS4151S316GD |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kingston again |
| Test #79,331 - 2/11/24 4:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,364 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SD card Samsung, PI4 v. 4GB |