To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #129,935 - 12/27/25 3:40 am | |
|---|---|
| Score: | 2,321 |
| User: | Regis Ribeiro |
| Brand: | AData SD Premier A1 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | AData USD |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #14,597 - 4/3/20 4:16 am | |
|---|---|
| Score: | 2,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD Pi 3b Sabrent Sata |
| Test #27,637 - 6/22/20 1:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,321 |
| User: | poowongjack |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SAmsung SSD 840 120gb on Pi4 with Noontec GigaSave GS3281 SATA to USB2 Adapter |
| Test #66,630 - 1/28/23 3:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,320 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OrangePi Zero2 |
| Test #128,387 - 11/2/25 9:27 am | |
|---|---|
| Score: | 2,320 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SDABC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | MicroCenter SDABC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #69,117 - 4/7/23 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 2,320 |
| User: | raT |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #55,884 - 1/23/22 4:17 am | |
|---|---|
| Score: | 2,319 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS32GSSD340K |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transcent 30GB on RPi4 using Startech SATA to USB adapter |
| Test #43,468 - 4/7/21 11:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,319 |
| User: | OPA |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #52,993 - 11/23/21 1:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,318 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #49,399 - 8/23/21 3:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,318 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black 2.5" HDD |
| Board: | HP ProBook 650 G1 |
| Device: | WDC WD5000LPLX-22ZNTT0 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | HP laptop |
| Test #5,238 - 12/15/19 8:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,318 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #7,787 - 1/29/20 9:18 am | |
|---|---|
| Score: | 2,317 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung 32 |
| Test #81,239 - 3/8/24 9:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,317 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO Select (GD2S5) |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | Samsung GD2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung EVO Select Micro SD on Libre Computer Renegade |
| Test #53,192 - 11/28/21 12:28 am | |
|---|---|
| Score: | 2,317 |
| User: | Sire87 |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | only Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #9,225 - 2/17/20 11:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,316 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | kingston a400 |
| Test #61,782 - 8/8/22 4:28 am | |
|---|---|
| Score: | 2,316 |
| User: | mojoAction |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SDcard |
| Test #2,404 - 9/20/19 10:13 am | |
|---|---|
| Score: | 2,315 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | USB thumb drive |
| Test #77,900 - 1/21/24 2:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,314 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SC64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk SD Card |
| Test #12,928 - 3/18/20 8:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,314 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate BarraCuda Compute HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate ST2000DM006-2DM164 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | rpi4 using orico usb 3.1 Type C and Seagate HDD |
| Test #66,863 - 2/4/23 5:04 am | |
|---|---|
| Score: | 2,314 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |