To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #3,071 - 10/17/19 6:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,307 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Model FlashDriveFITProductUSBFlash |
| Test #6,838 - 1/12/20 1:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,307 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Dogfish 64GB |
| Test #97,607 - 11/7/24 3:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,307 |
| User: | randomdave |
| Brand: | Kingston OEM RBU-SNS mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | Kingston SNS4151S316GD |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kingston m.2 ssd on a Pi 2 |
| Test #93,319 - 8/23/24 4:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,306 |
| User: | overc |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | overc |
| Test #10,547 - 2/26/20 10:51 am | |
|---|---|
| Score: | 2,306 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Microsoft Azure Virtual Hard Disk |
| Board: | Microsoft Virtual Machine |
| Device: | Microsoft VirtualDisk |
| Class: | Virtual |
| Note: | Starter Kit MicroSD on Pi 4 |
| Test #58,283 - 3/26/22 8:01 am | |
|---|---|
| Score: | 2,306 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hitachi TravelStar 7200RPM |
| Board: | MSI GP62 Leopard Pro 2QE |
| Device: | Hitachi HTS721010A9E630 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #59,129 - 4/23/22 10:02 am | |
|---|---|
| Score: | 2,306 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | bx500 rpi 3b+ |
| Test #53,145 - 11/27/21 4:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,306 |
| User: | Leonheartzed |
| Brand: | Hikvision T100 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Hikvision HKVSNESSD120G-T100 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | hikvision 100 |
| Test #55,776 - 1/20/22 3:17 am | |
|---|---|
| Score: | 2,306 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | HVM domU |
| Device: | |
| Class: | USB Flash |
| Test #66,061 - 1/15/23 2:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,305 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian S280 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | KingDian S280120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingdian s280 120GB |
| Test #56,079 - 1/29/22 10:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,305 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate BarraCuda Compute HDD |
| Board: | Dell OptiPlex 755 |
| Device: | Seagate ST500DM002-1BD142 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #46,549 - 6/10/21 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 2,305 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston KC600 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SKC600256G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD |
| Test #88,462 - 6/3/24 12:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,304 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SDABC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | MicroCenter SDABC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #85,858 - 4/24/24 2:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,303 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Go USB |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SanDisk3.2Gen1 |
| Class: | USB Flash |
| Test #79,349 - 2/12/24 5:23 am | |
|---|---|
| Score: | 2,303 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,439 - 5/5/22 12:16 am | |
|---|---|
| Score: | 2,303 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | o |
| Test #64,660 - 12/1/22 12:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,302 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU635 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SU635 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #48,836 - 8/8/21 1:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,302 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | a |
| Test #59,967 - 5/28/22 5:24 am | |
|---|---|
| Score: | 2,302 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | Alibaba Cloud ECS |
| Device: | QEMU QEMUUSBTablet |
| Class: | Virtual |
| Test #7,196 - 1/19/20 8:12 am | |
|---|---|
| Score: | 2,302 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDP064G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 64 gig ssd |