To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #59,967 - 5/28/22 5:24 am | |
|---|---|
| Score: | 2,302 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | Alibaba Cloud ECS |
| Device: | QEMU QEMUUSBTablet |
| Class: | Virtual |
| Test #7,196 - 1/19/20 8:12 am | |
|---|---|
| Score: | 2,302 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDP064G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 64 gig ssd |
| Test #22,146 - 5/1/20 10:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,302 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #76,151 - 12/18/23 7:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,301 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | James Donkey JD240 |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | JD 240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #5,490 - 12/21/19 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,300 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | dd pissd |
| Test #27,191 - 6/16/20 3:16 am | |
|---|---|
| Score: | 2,299 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ VERTEX2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | xx |
| Test #101,732 - 1/12/25 11:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,299 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SDSA6MM-016G-1006 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #95,186 - 9/26/24 2:48 am | |
|---|---|
| Score: | 2,297 |
| User: | ice |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | ice |
| Test #41,128 - 2/27/21 5:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,297 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | MX500 SSD on Pi 4 using BENFEI USB3.0 to SATA III UASP on usb2 port |
| Test #12,296 - 3/12/20 1:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,297 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba Canvio 2.5" MQ Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Toshiba MQ04ABD200 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Freecom 2TB |
| Test #105,846 - 3/30/25 1:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,297 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Goldenfir 2.5 ssd on pi zero 3 2gb using sata to usb adapter |
| Test #72,329 - 8/14/23 2:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,297 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | HVM domU |
| Device: | |
| Class: | USB Flash |
| Note: | aws-ec2 |
| Test #80,285 - 2/28/24 8:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,296 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme (SE64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SE64G |
| Class: | C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk SE64G on pi 5 |
| Test #5,366 - 12/18/19 4:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,296 |
| User: | SchlechteSaat |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi2v1.1 PNY CS900 120GB in Sabrent Enclosure |
| Test #10,052 - 2/22/20 10:16 am | |
|---|---|
| Score: | 2,296 |
| User: | Rich |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung MVF 64AB |
| Test #1,950 - 9/6/19 10:19 am | |
|---|---|
| Score: | 2,296 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | NVMESSD |
| Class: | USB Flash |
| Test #25,308 - 5/24/20 1:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,295 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Spinpoint HD Series |
| Board: | Gigabyte GA-P35C-S3 |
| Device: | Samsung HD502HJ |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | c2d Core 2 Duo 3Ghz toplama makinem |
| Test #132,104 - 3/5/26 1:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,295 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme PRO Portable |
| Test #71,473 - 7/12/23 8:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,295 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD |
| Test #49,008 - 8/12/21 9:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,295 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo on Pi4 |