To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #64,947 - 12/13/22 2:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,265 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #75,425 - 12/4/23 12:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,265 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | aaa |
| Test #77,542 - 1/15/24 7:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,265 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDU10064GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SAN Disk 64Gb SSD USB cable blue-blue shipped with case |
| Test #132,208 - 3/9/26 2:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,265 |
| User: | kingston a400 |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #123,404 - 6/9/25 3:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,263 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S101 |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | Fanxiang S101128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Fanxiang S101 Sata III 2.5 SSD 128GB |
| Test #105,823 - 3/29/25 12:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,263 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #65,948 - 1/12/23 11:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,263 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision C100 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-C100120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 120 GB SATA |
| Test #98,865 - 11/26/24 9:36 am | |
|---|---|
| Score: | 2,263 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | test |
| Test #102,514 - 1/26/25 10:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,263 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | sandisk |
| Test #240 - 5/2/19 12:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,262 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green |
| Test #51,100 - 10/9/21 12:30 am | |
|---|---|
| Score: | 2,262 |
| User: | AndrewLB |
| Brand: | SanDisk U100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDU10016GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk Extreme 3.0 16gb on Pi4 |
| Test #69,975 - 5/6/23 8:59 am | |
|---|---|
| Score: | 2,261 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD OEM (00000) |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Kingston 00000 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Libre Le Potato Ubuntu 22.04 microsd |
| Test #8,415 - 2/10/20 11:42 am | |
|---|---|
| Score: | 2,261 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,986 - 8/15/22 5:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,261 |
| User: | Rhino |
| Brand: | Mushkin Reactor Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Mushkin MKNSSDRE1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Mushkin Reactor 1TB SSD in Sabrent EC-UASP enclosure with powered USB hub |
| Test #77,533 - 1/15/24 4:20 am | |
|---|---|
| Score: | 2,260 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Raspi+SSD with Jmicron adapter |
| Test #72,688 - 8/31/23 11:50 am | |
|---|---|
| Score: | 2,260 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GBG4AKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | ssdusb2 |
| Test #46,996 - 6/24/21 10:53 am | |
|---|---|
| Score: | 2,260 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung FIT Plus 64GB |
| Test #56,194 - 2/2/22 2:07 am | |
|---|---|
| Score: | 2,260 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Lexar 480GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | lexar |
| Test #58,024 - 3/18/22 5:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,260 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #13,401 - 3/22/20 3:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,260 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec Z3 Portable SSD |