To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #9,858 - 2/21/20 9:05 am | |
|---|---|
| Score: | 2,270 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | FHEM199 mit SSD |
| Test #61,175 - 7/15/22 6:02 am | |
|---|---|
| Score: | 2,270 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | random crappy usb ssd |
| Test #65,322 - 12/29/22 4:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,270 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | r |
| Test #84,850 - 4/14/24 1:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,270 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar USD00 |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Cytron Makerdisk |
| Test #92,392 - 8/7/24 2:07 am | |
|---|---|
| Score: | 2,269 |
| User: | gauravkanoongo |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SPSS 256GB SATA SSD connected via USB2 on RPi3B |
| Test #100,559 - 12/27/24 6:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,269 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba SA64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #5,651 - 12/24/19 4:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,269 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #50,535 - 9/21/21 4:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,269 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | StarTech USB3.0 |
| Test #54,457 - 12/22/21 1:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,268 |
| User: | PC |
| Brand: | Micron RealSSD C400 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Micron MTFDDAK128MAM-1J1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Micron RealSSD C400 128GB SATA to USB adapter on Pi 3B |
| Test #63,338 - 10/10/22 8:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,268 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro SSD |
| Board: | ASUS Tinker Board S |
| Device: | SanDisk SDSSDX120GG25 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | mount |
| Test #88,428 - 6/3/24 12:09 am | |
|---|---|
| Score: | 2,268 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (EZSD1) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk EZSD1 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #59,481 - 5/7/22 12:51 am | |
|---|---|
| Score: | 2,268 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Intenso SSD Premium on Pi 4 |
| Test #64,634 - 11/30/22 1:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,267 |
| User: | MIMMOZ01 |
| Brand: | Hikvision Minder 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-Minder(S)120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Hikvision 120Gb SSD SATA 3.0 on USB 2.0 with cablecc sata ADAPTER |
| Test #66,239 - 1/19/23 5:02 am | |
|---|---|
| Score: | 2,267 |
| User: | giel |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston A400 on pi 3B+ |
| Test #3,070 - 10/17/19 6:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,267 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lenovo SL700 M.2 Series |
| Board: | FriendlyElec NanoPi NEO Core2 |
| Device: | Lenovo SSDSL700M.2128G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #6,812 - 1/12/20 5:23 am | |
|---|---|
| Score: | 2,267 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle Cloud Storage |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Oracle |
| Class: | Virtual |
| Test #11,073 - 3/1/20 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 2,266 |
| User: | dobber |
| Brand: | LITEON OEM CV Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | LITEON CV3-CE128-11SATA128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | LiteOn SSD on Pi 4 using SABRENT SATA to USB adapter |
| Test #21,054 - 4/27/20 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 2,266 |
| User: | Meldrum |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk USB thumb drive |
| Test #22,528 - 5/3/20 12:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,265 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green 120GB SSD on Pi 3B+ using USB 3.0 SATA to USB adapter |
| Test #124,885 - 7/19/25 9:32 am | |
|---|---|
| Score: | 2,265 |
| User: | orangepi |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD64G) |
| Board: | ky x1 orangepi-rv2 board |
| Device: | PNY SD64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |