To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #898 - 7/21/19 4:59 am | |
|---|---|
| Score: | 2,235 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 |
| Test #58,294 - 3/26/22 2:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,234 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 1st test |
| Test #72,374 - 8/17/23 6:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,234 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron M600 |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | Micron MTFDDAK512MBF-1AN1ZABHA |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Micron 512GB SSD on OPI Zero 2 via SATA to USB adapter |
| Test #105,284 - 3/16/25 3:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,232 |
| User: | simsimo47 |
| Brand: | Western Digital MyBook Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WD80EDBZ-11B0ZA0 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WDC WD80EDBZ-11B0ZA0 |
| Test #131,366 - 2/9/26 11:24 am | |
|---|---|
| Score: | 2,232 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | ODROID N2Plus |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #85,517 - 4/21/24 7:28 am | |
|---|---|
| Score: | 2,232 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA16G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba SA16G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #56,405 - 2/5/22 1:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,232 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | asdf |
| Test #46,376 - 6/5/21 1:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,230 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #66,670 - 1/29/23 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 2,230 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #58,987 - 4/19/22 10:08 am | |
|---|---|
| Score: | 2,230 |
| User: | BLH |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | kingston ssd on pi 4 b 4gb |
| Test #22,531 - 5/3/20 1:01 am | |
|---|---|
| Score: | 2,230 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #58,223 - 3/24/22 3:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,229 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,908 - 3/5/23 7:07 am | |
|---|---|
| Score: | 2,229 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Minecraft |
| Test #78,978 - 2/5/24 3:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,229 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Test #90,061 - 6/27/24 4:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,228 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Micro SD Lexar 32gb ok |
| Test #86,950 - 5/7/24 5:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,227 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Crucial X10 SSD on Pi 5 |
| Test #22,639 - 5/3/20 10:07 am | |
|---|---|
| Score: | 2,227 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #25,864 - 5/29/20 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,227 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ7PD256HCGM-000H7 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO on Pi 4 using some nobrand SATA to USB adapter |
| Test #67,999 - 3/6/23 12:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,227 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (GB1QT) |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | Samsung GB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | ubuntustock |
| Test #131,106 - 1/31/26 5:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,227 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Lexar mSD XC 1 V30 U3 A1 - Pi 5 |