To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #72,530 - 8/26/23 2:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,227 |
| User: | jimbob |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro Portable |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | SanDisk ExtremePro55AF |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | RPi Zero 2W w/ battery and SanDisk Extreme Pro |
| Test #56,110 - 1/30/22 7:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,227 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WD60EZAZ-00ZGHB0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #52,154 - 11/5/21 11:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,226 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDU11016GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #9,033 - 2/17/20 8:24 am | |
|---|---|
| Score: | 2,226 |
| User: | wikrie |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingston USB 3 on Raspi4 |
| Test #4,861 - 12/7/19 6:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,226 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test12cr |
| Test #88,209 - 5/30/24 5:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,226 |
| User: | SteAltH Aux |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SDABC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | MicroCenter SDABC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk microSD on Pi 5 |
| Test #19,828 - 4/22/20 12:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,226 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #13,307 - 3/22/20 2:42 am | |
|---|---|
| Score: | 2,226 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Transcend TS32GSSD370S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transcend SSD370 on Pi3B+ |
| Test #56,143 - 1/31/22 2:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,225 |
| User: | Petr |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | UUGear Raspikey 32GB eMMC |
| Test #56,673 - 2/11/22 2:03 am | |
|---|---|
| Score: | 2,225 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 1100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Micron MTFDDAV256TBN-1AR1ZABHA |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SSD on Startech M.2 to USB Adapter |
| Test #75,808 - 12/13/23 10:59 am | |
|---|---|
| Score: | 2,225 |
| User: | Spectrality |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SDCHE) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SDCHE |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Kingston Endurance 128GB microSD card on Pi 5 |
| Test #62,206 - 8/25/22 8:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,224 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | AXAGON ADSA-1S6 on USB 2.0 |
| Test #92,238 - 8/4/24 4:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,224 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | test1 |
| Test #4,255 - 11/27/19 3:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,224 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 860 QVO 1TB |
| Test #45,185 - 5/10/21 6:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,224 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apple SM Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Apple SSDSM256E |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | envoyprom2samsung |
| Test #132,748 - 4/5/26 12:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,224 |
| User: | chazandler |
| Brand: | Samsung SD Pro Endurance (JD1Y7) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung JD1Y7 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | RAKPi4 |
| Test #69,134 - 4/8/23 12:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,223 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Transcend TS128GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Trans mSata |
| Test #75,783 - 12/12/23 10:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,223 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle Cloud Storage |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Oracle |
| Class: | Virtual |
| Note: | test |
| Test #373 - 6/1/19 12:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,223 |
| User: | extreme64 |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SSDCZ8064GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme CZ80 |
| Test #102,276 - 1/22/25 7:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,222 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | ASUS Tinker Board 2-2S |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | 23.5.5 |