To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #7,686 - 1/27/20 1:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,137 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #76,837 - 1/1/24 8:41 am | |
|---|---|
| Score: | 2,136 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Pro MicroSD 128GB on Pi 4 - 4GB model |
| Test #44,657 - 4/30/21 3:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,136 |
| User: | jobenvil |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Raspberry Pi 3 Model B Plus rootfs on SanDisk Extreme USB 3.0 |
| Test #53,571 - 12/6/21 6:59 am | |
|---|---|
| Score: | 2,136 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Green 120GB on Pi 3B+ |
| Test #48,523 - 8/2/21 3:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,136 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS350 Panther Series |
| Board: | Orange Pi PC |
| Device: | Apacer AS350120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | asd |
| Test #132,186 - 3/7/26 10:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,135 |
| User: | Skippy |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SDU1 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Skipnet SD Card Pi5 |
| Test #123,065 - 5/30/25 6:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,134 |
| User: | tuermchenbauer |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4 #2 4gb bookworm uptodate usb ssd |
| Test #96,435 - 10/18/24 5:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,134 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #72,744 - 9/2/23 3:21 am | |
|---|---|
| Score: | 2,134 |
| User: | Sam |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HAJD-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange pi Zero 3 4GB USB-SSD |
| Test #101,147 - 1/4/25 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 2,134 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate BarraCuda Compute HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate ST1000DM003-1CH162 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #50,278 - 9/13/21 11:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,134 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda |
| Board: | HP Pavilion Desktop p7-1026 |
| Device: | Seagate ST31000528AS |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | Idk lol |
| Test #73,388 - 9/29/23 1:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,134 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD32G) |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | SanDisk SD32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | ssd samsung 32gb |
| Test #80,182 - 2/25/24 9:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,133 |
| User: | sd |
| Brand: | Transcend (USDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend USDU1 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | sd |
| Test #60,524 - 6/18/22 5:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,133 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 840, Pi 4 on SATA to USB |
| Test #123,102 - 6/1/25 1:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,133 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung EE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | new nvme test |
| Test #105,792 - 3/28/25 4:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,132 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA16G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba SA16G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #8,735 - 2/16/20 2:53 am | |
|---|---|
| Score: | 2,132 |
| User: | martin |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Green SSD on Pi 3+ using ASM1153E SATA to USB |
| Test #82,058 - 3/20/24 12:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,132 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (4C2A1) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston 4C2A1 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | sd card |
| Test #93,176 - 8/20/24 3:53 am | |
|---|---|
| Score: | 2,132 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #92,659 - 8/11/24 6:41 am | |
|---|---|
| Score: | 2,131 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | FNK Tech USB SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | FNK GenericMassStorageClass |
| Class: | USB Flash |
| Note: | usb3 sd card |