To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #8,990 - 2/17/20 2:49 am | |
|---|---|
| Score: | 2,131 |
| User: | terrylas |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDP064G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sandisk SSD |
| Test #133,266 - 4/30/26 2:23 am | |
|---|---|
| Score: | 2,131 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Strontium SD (SD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Strontium SD |
| Class: | A1 C10 V10 U3 |
| Note: | kingston sd |
| Test #66,146 - 1/17/23 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 2,131 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Go USB |
| Board: | Tuxedo Pulse 15 Gen1 |
| Device: | SanDisk Extreme |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Sandisk USB3 64GB pendrive Extreme |
| Test #98,674 - 11/23/24 3:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,131 |
| User: | Zmey |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | Kingston SUV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston uv300 SSD on OrangePIzero2 using JMicron JMS576 to USB adapter |
| Test #11,591 - 3/6/20 4:42 am | |
|---|---|
| Score: | 2,131 |
| User: | R.C. v E. |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | R.C. with ssd |
| Test #25,789 - 5/28/20 3:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,130 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (SLD64) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Foresee SLD64 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #73,468 - 10/2/23 11:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,130 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Lenovo G40 |
| Device: | Seagate ST1000LM035-1RK172 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #91,120 - 7/17/24 5:26 am | |
|---|---|
| Score: | 2,130 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Pi5 Samsung 256GB SDCARD |
| Test #95,772 - 10/7/24 9:33 am | |
|---|---|
| Score: | 2,130 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Evo plus |
| Test #130,797 - 1/22/26 7:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,130 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | PNY SD64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | test |
| Test #60,110 - 6/2/22 7:35 am | |
|---|---|
| Score: | 2,128 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (DF412) |
| Board: | Rockchip RK3318 Box |
| Device: | HP DF412 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Rk3318 Home Assistant SANDISK |
| Test #97,808 - 11/10/24 9:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,128 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Endurance (JE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung JE4S5 |
| Class: | C10 V30 U3 |
| Note: | Pi 5a Samsung NVME |
| Test #101,559 - 1/10/25 9:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,127 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #4,904 - 12/8/19 6:40 am | |
|---|---|
| Score: | 2,127 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | Transcend TS32GSSD370S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #17,061 - 4/12/20 3:01 am | |
|---|---|
| Score: | 2,127 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ST1000LM035-1RK172 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | usb3.0 1tbseagate |
| Test #125,727 - 8/13/25 1:21 am | |
|---|---|
| Score: | 2,127 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team L5 3D Lite Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Team T2535T120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPI3 UGREEN TEAM 120GB SSD |
| Test #128,394 - 11/2/25 11:30 am | |
|---|---|
| Score: | 2,127 |
| User: | ORORORmicrosd |
| Brand: | Samsung SD EVO Select (GE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung GE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | micreosd |
| Test #131,261 - 2/5/26 10:34 am | |
|---|---|
| Score: | 2,127 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #54,897 - 12/31/21 12:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,127 |
| User: | Lazvon |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Pi4 2GB Kingston Canvas Go Plus 64GB SDXC overclock 2300/850 |
| Test #59,910 - 5/26/22 7:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,126 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8480G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Argon ONE M.2 with Kingston A400 500GB SSD |