To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #59,923 - 5/26/22 12:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,126 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | test |
| Test #41,449 - 3/5/21 9:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,126 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | WDC WDS100T2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green 1 TB Startech 3.0 Sata to USB on R Pi 4B |
| Test #25,651 - 5/27/20 7:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,126 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk 128GB USB Stick |
| Test #80,518 - 3/1/24 10:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,125 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.4 |
| Device: | Intel SSDSA2CW080G3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel 320 SSD on Pi 3 using Samsung SATA to USB adapter |
| Test #77,984 - 1/22/24 5:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,125 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ST2000LM003HN-M201RAD |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4_rev12_sabrent_1.8TB |
| Test #95,087 - 9/24/24 7:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,125 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | Lexar SSDNS100256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Lexar NS100 SSD on Orange Pi 3 LTS using Startech SATA to USB adapter on USB 3.0 |
| Test #129,193 - 12/2/25 2:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,124 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | WD SN5000 on Raspberry Pi 5 (boor from SD card) |
| Test #41,380 - 3/4/21 1:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,124 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120M500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial 120Gb SSD |
| Test #5,497 - 12/21/19 2:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,124 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate ST2000LM015-2E8174 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Seagate HDD on Pi4 |
| Test #55,094 - 1/4/22 10:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,124 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #125,916 - 8/21/25 10:11 am | |
|---|---|
| Score: | 2,123 |
| User: | micr |
| Brand: | Team SD (TF128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TF128 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | micr-sd |
| Test #97,270 - 11/1/24 4:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,123 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac SD (SMTC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac SMTC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | micro sd Patriot |
| Test #93,365 - 8/24/24 2:15 am | |
|---|---|
| Score: | 2,123 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | sanDiskExtrtemePortable |
| Test #41,909 - 3/13/21 1:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,122 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black 2.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WD5000LPLX-60ZNTT1 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #133,056 - 4/21/26 5:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,122 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk SSD |
| Test #133,132 - 4/23/26 3:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,122 |
| User: | bkkk |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | bkkk |
| Test #131,155 - 2/1/26 12:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,121 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #97,947 - 11/12/24 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,121 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme 128GB on RPI5 4GB |
| Test #25,353 - 5/24/20 1:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,121 |
| User: | Grolschie |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate ST500LM030-2E717D |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Seagate 500GB Baracuda hdd using Eluteng 2.5 SATA to USB adapter |
| Test #69,200 - 4/10/23 2:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,121 |
| User: | jft |
| Brand: | AData XPG Gammix S11 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | AData GAMMIXS11Pro |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sdfgvesrv |