To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #51,736 - 10/27/21 10:39 am | |
|---|---|
| Score: | 2,093 |
| User: | AndrewLB |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston Canvass Go Plus Micro SD 64gb |
| Test #63,149 - 10/2/22 6:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,093 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PENDRIVE |
| Test #61,570 - 8/1/22 10:49 am | |
|---|---|
| Score: | 2,093 |
| User: | pedrolonazzo33 |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #74,678 - 11/19/23 10:11 am | |
|---|---|
| Score: | 2,092 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Goodram CX400 gen. 2 on Pi 3B using SATA to USB adapter |
| Test #72,866 - 9/5/23 11:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,091 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Transcend TS128GMSA220S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | KHag |
| Test #129,024 - 11/25/25 3:28 am | |
|---|---|
| Score: | 2,091 |
| User: | pietrouk |
| Brand: | Seagate Expansion Desktop HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Seagate ExpansionDesk |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Seagate Expansion 6TB on Pi5 via USB3 |
| Test #89,485 - 6/16/24 10:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,091 |
| User: | nvme base |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | nvme base |
| Test #44,195 - 4/21/21 10:46 am | |
|---|---|
| Score: | 2,091 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,065 - 4/6/23 6:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,091 |
| User: | MrCoffeeNerves |
| Brand: | Oracle Cloud Storage |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Oracle |
| Class: | Virtual |
| Note: | Oracle Cloud Minecraft Server |
| Test #7,794 - 1/29/20 2:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,091 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green 3.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WD20EZRX-00D8PB0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | HDD iBook |
| Test #15,105 - 4/7/20 8:04 am | |
|---|---|
| Score: | 2,090 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate ST500LM030-1RK17D |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | SEAGATE SSD ST500LM0 30-1RK17D |
| Test #80,835 - 3/3/24 7:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,090 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | sandisk usb 3.1 64gb on Pi 5 8Gb |
| Test #82,703 - 3/26/24 9:32 am | |
|---|---|
| Score: | 2,089 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend (USDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend USDU1 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | SD-Card |
| Test #48,502 - 8/2/21 3:16 am | |
|---|---|
| Score: | 2,088 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle VirtualBox Virtual Hard Disk |
| Board: | Oracle VirtualBox |
| Device: | VirtualBox VBOXHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | VBox HDD |
| Test #91,921 - 7/29/24 1:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,087 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Pro Elite (SD64G) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | PNY SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #126,985 - 9/18/25 2:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,087 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | sd card |
| Test #128,723 - 11/14/25 9:37 am | |
|---|---|
| Score: | 2,086 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SDABC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | MicroCenter SDABC |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #80,383 - 3/1/24 2:42 am | |
|---|---|
| Score: | 2,086 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Baititon mSATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Baititon BT58SSD08M |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #69,611 - 4/23/23 10:00 am | |
|---|---|
| Score: | 2,086 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #53,009 - 11/24/21 4:23 am | |
|---|---|
| Score: | 2,086 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston SD128G A2 C10 V30 U3 on Raspberry PI 400 |