To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #55,054 - 1/4/22 12:26 am | |
|---|---|
| Score: | 1,946 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sandisk ssd on raspi3 |
| Test #76,246 - 12/20/23 4:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,946 |
| User: | QuakerOates |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #86,360 - 4/30/24 3:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,945 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO Select (GE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung GE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk Ultra Plus 256gb on Raspberry PI 5 |
| Test #65,071 - 12/19/22 5:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,945 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Sams Orange Pi 5 8GB |
| Test #106,047 - 4/4/25 7:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,944 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO (EC2QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EC2QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | Kingston model: SKC3000D2048G |
| Test #64,921 - 12/12/22 7:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,944 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (DG403) |
| Board: | Libre Computers La Frite |
| Device: | HP DG403 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | eMMC |
| Test #75,297 - 12/1/23 1:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,944 |
| User: | am2024 |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme Pro 64GB micro SD on Pi 5 |
| Test #75,462 - 12/6/23 1:15 am | |
|---|---|
| Score: | 1,944 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #84,171 - 4/7/24 2:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,943 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk Extreme Pro |
| Test #89,479 - 6/16/24 10:23 am | |
|---|---|
| Score: | 1,943 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #100,142 - 12/19/24 2:53 am | |
|---|---|
| Score: | 1,943 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | test |
| Test #13,902 - 3/27/20 11:52 am | |
|---|---|
| Score: | 1,943 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate ST1000LM014-1EJ164 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #64,795 - 12/6/22 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,942 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intensio 128GB SSD on RPI 3B 1GB |
| Test #59,252 - 4/27/22 5:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,942 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 667X |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Lexar 5cMJR |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Pi 4 on Samsung EVO Select SD |
| Test #78,576 - 1/29/24 2:24 am | |
|---|---|
| Score: | 1,942 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EF8S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EF8S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #61,448 - 7/27/22 3:10 am | |
|---|---|
| Score: | 1,942 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle Cloud Storage |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Oracle |
| Class: | Virtual |
| Test #184 - 4/28/19 12:44 am | |
|---|---|
| Score: | 1,942 |
| User: | jchambers |
| Brand: | Samsung SD EVO (00000) |
| Board: | ASUS Tinker Board |
| Device: | Samsung 00000 |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Samsung Evo |
| Test #73,337 - 9/27/23 6:02 am | |
|---|---|
| Score: | 1,942 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston |
| Test #97,401 - 11/4/24 1:07 am | |
|---|---|
| Score: | 1,942 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD High Performance (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD128 |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Samsung SD-Card 128GB on Pi 5 using bookworm, no SATA to USB adapter |
| Test #90,183 - 6/29/24 9:53 am | |
|---|---|
| Score: | 1,941 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |