To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #57,520 - 3/2/22 10:12 am | |
|---|---|
| Score: | 1,638 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power SD (SPCC) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SP SPCC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Silicon Power MicroSD |
| Test #49,639 - 8/29/21 12:11 am | |
|---|---|
| Score: | 1,638 |
| User: | rodr |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk Extreme Pro microSDHC UHS-I 32GB, Raspberry Pi OS arm64 beta on 8GB Pi |
| Test #49,718 - 8/30/21 7:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,638 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | damien |
| Test #100,898 - 12/31/24 4:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,638 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston Micro SD Card USB Reader |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston Generic-USB3.0CRW-SD |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Lexar Silver Plus 128GB U3 V30 A2 in USB 3.0 port of Raspberry Pi 4B |
| Test #94,489 - 9/13/24 7:16 am | |
|---|---|
| Score: | 1,638 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | ssd test |
| Test #125,336 - 8/1/25 6:45 am | |
|---|---|
| Score: | 1,638 |
| User: | DVW |
| Brand: | Western Digital Blue 2.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WD5000LPCX-00VHAT0 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #6,789 - 1/11/20 12:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,638 |
| User: | Lord_Possum |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #552 - 6/27/19 3:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,638 |
| User: | MrS |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme Plus |
| Test #2,321 - 9/17/19 6:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,638 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #69,241 - 4/11/23 11:53 am | |
|---|---|
| Score: | 1,638 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung 870 QVO with Pi 4 4GB using Ugreen SATA to USB3.0 adapter cable |
| Test #79,439 - 2/13/24 6:59 am | |
|---|---|
| Score: | 1,637 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Toshiba SA32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #58,946 - 4/17/22 10:44 am | |
|---|---|
| Score: | 1,637 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend (USDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Transcend USDU1 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Crucial MX500 M.2 on Pi 4 using SSK HE-C323 adapter |
| Test #90,510 - 7/5/24 5:01 am | |
|---|---|
| Score: | 1,637 |
| User: | sbT |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SD64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | KINGSTON 64GB microSDHC CANVAS Plus Memory Card 100MB read UHS-I class 10 |
| Test #3,841 - 11/13/19 12:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,637 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SD card SanDisk Extreme Pro |
| Test #66,183 - 1/18/23 2:23 am | |
|---|---|
| Score: | 1,637 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q5) |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung FD4Q5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Blue TF Card(128G) on Rock 5B |
| Test #24,803 - 5/18/20 3:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,637 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black 2.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WD5000LPLX-00ZNTT0 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Western Digital model: WD5000LPLX |
| Test #14,227 - 3/29/20 3:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,637 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate Expansion |
| Class: | HDD (Portable) |
| Test #13,235 - 3/21/20 3:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,636 |
| User: | spayder |
| Brand: | Western Digital Black 2.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WD3200BEKX-75B7WT0 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | wd black |
| Test #60,896 - 7/3/22 2:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,636 |
| User: | Ivo12s |
| Brand: | Transcend (USDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend USDU1 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Transcend 64Gb SD and 111Gb SSD on Pi 4 using USB 3 |
| Test #48,634 - 8/5/21 11:48 am | |
|---|---|
| Score: | 1,636 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD High Endurance (SH32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SH32G |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | Sandisk Endurance 32GB |