To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #88,247 - 5/31/24 12:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,716 |
| User: | Cytron Makerdisk |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron Makerdisk |
| Test #104,633 - 3/3/25 8:36 am | |
|---|---|
| Score: | 42,708 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM790 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar SSDNM7901TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar |
| Test #90,011 - 6/26/24 5:29 am | |
|---|---|
| Score: | 42,702 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | kioxia_g2 |
| Test #92,934 - 8/15/24 11:50 am | |
|---|---|
| Score: | 42,697 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500T500SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P300 500GB NVMe |
| Test #84,765 - 4/13/24 5:36 am | |
|---|---|
| Score: | 42,692 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY XLR8 CS3030 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS30301TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #128,870 - 11/21/25 8:51 am | |
|---|---|
| Score: | 42,690 |
| User: | TeaGrandeCane128gbOverclock |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | TeaGrandeCane128gbOverclock |
| Test #99,351 - 12/5/24 11:36 am | |
|---|---|
| Score: | 42,689 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P320 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P320256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P320 on Pi 5 |
| Test #88,947 - 6/8/24 9:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,685 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial 1TB Nvme on Raspberry 5 with PCIe 3 overclock. |
| Test #88,103 - 5/29/24 11:38 am | |
|---|---|
| Score: | 42,671 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Hynix NVME on PI5 |
| Test #91,208 - 7/18/24 1:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,671 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | c |
| Test #83,507 - 4/2/24 7:50 am | |
|---|---|
| Score: | 42,668 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | king2 |
| Test #84,142 - 4/7/24 10:42 am | |
|---|---|
| Score: | 42,668 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend |
| Test #89,509 - 6/17/24 5:38 am | |
|---|---|
| Score: | 42,658 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS1TMTE410S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #80,401 - 3/1/24 8:22 am | |
|---|---|
| Score: | 42,655 |
| User: | mike91390 |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon SPCC M.2 PCIe A60 on Raspberry Pi 5 using Geekworm X1001 Pcie |
| Test #130,149 - 1/4/26 9:19 am | |
|---|---|
| Score: | 42,645 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #78,654 - 1/30/24 8:41 am | |
|---|---|
| Score: | 42,628 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 256GB on Pimoroni NVMe Base B3 |
| Test #82,675 - 3/26/24 1:44 am | |
|---|---|
| Score: | 42,622 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB1T0HALR-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #83,643 - 4/3/24 6:11 am | |
|---|---|
| Score: | 42,604 |
| User: | mrcodec |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PC SN530 256GB M.2 2230 NVMe on Raspberry Pi 5 Model B using HatDrive |
| Test #77,861 - 1/21/24 5:49 am | |
|---|---|
| Score: | 42,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | raspi5 |
| Test #129,011 - 11/24/25 8:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,597 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FN501 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FN501Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | fikwot pi5 |