To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #104,507 - 2/28/25 9:31 am | |
|---|---|
| Score: | 41,125 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7702TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WDBlack SSD on Pi5 via Pimoroni NVME base |
| Test #126,696 - 9/11/25 1:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,122 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | mia |
| Test #110,976 - 5/4/25 12:44 am | |
|---|---|
| Score: | 41,117 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDPCSN740SDDPMQD-512G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD PC SN740 SDDPMQD-512G-1101 |
| Test #89,375 - 6/14/24 2:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,116 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | landing |
| Test #106,275 - 4/11/25 4:38 am | |
|---|---|
| Score: | 41,115 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPNPZ-256G-1002 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,763 - 8/31/24 4:57 am | |
|---|---|
| Score: | 41,103 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM710500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #85,303 - 4/19/24 7:18 am | |
|---|---|
| Score: | 41,096 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | test |
| Test #90,815 - 7/11/24 9:24 am | |
|---|---|
| Score: | 41,095 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS1TMTE115S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 turbo |
| Test #84,689 - 4/12/24 11:18 am | |
|---|---|
| Score: | 41,093 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte G325E Gen3 2500E |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Gigabyte G325E500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | vdsh |
| Test #106,123 - 4/7/25 8:56 am | |
|---|---|
| Score: | 41,089 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,608 - 8/28/24 9:04 am | |
|---|---|
| Score: | 41,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,529 - 4/10/24 5:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,070 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #99,819 - 12/13/24 7:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,066 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEK1J016GAH |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Optane SSD for Pi5 |
| Test #82,129 - 3/21/24 7:40 am | |
|---|---|
| Score: | 41,066 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel DC P3100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKA512G7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 5, PCIe 3 enabled, Intel SSDPEKKA512G7 |
| Test #92,369 - 8/6/24 10:15 am | |
|---|---|
| Score: | 41,065 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN600 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN600Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 |
| Test #83,875 - 4/5/24 6:42 am | |
|---|---|
| Score: | 41,064 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX6000 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX6000PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Adata |
| Test #93,779 - 8/31/24 1:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,053 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC711 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFS001TDE9X084N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme rpi5 |
| Test #123,381 - 6/9/25 4:27 am | |
|---|---|
| Score: | 41,047 |
| User: | chazandler |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P310 500GB on RaPi5 |
| Test #95,708 - 10/5/24 1:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,038 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Test02 |
| Test #93,313 - 8/22/24 10:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,035 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Colorful CN600 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Colorful CN600256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME |