To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #88,742 - 6/5/24 3:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,762 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,687 - 5/20/26 4:32 am | |
|---|---|
| Score: | 59,761 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 1TB SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE930TF1R00-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #10,457 - 2/25/20 1:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,757 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Dell Precision Tower 5810 |
| Device: | Samsung SSD970EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME on dougs work machine |
| Test #60,632 - 6/22/22 10:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,752 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN730 |
| Board: | Lenovo ThinkCentre M720q |
| Device: | WDC PCSN730SDBQNTY-256G-1001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #92,116 - 8/1/24 7:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,740 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | WDC WDBlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital Blue on Orange Pi 5 Plus 16GB Debian Performance |
| Test #105,510 - 3/21/25 12:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,725 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston HyperX Fury RGB |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SFYRS500G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PI5 SSD Bench |
| Test #88,803 - 6/6/24 12:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,719 |
| User: | bluefire8889 |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000T500SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #107,126 - 5/1/25 10:33 am | |
|---|---|
| Score: | 59,716 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | amsung EVO Plus 2TB on Pi5 & Argon ONE V5 with dtparam=pciex1_gen=3 |
| Test #107,228 - 5/1/25 12:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,709 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung EVO Plus 2TB on Pi5 & Argon ONE V5 with dtparam=pciex1_gen=3 |
| Test #87,147 - 5/9/24 6:30 am | |
|---|---|
| Score: | 59,709 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston HyperX Fury RGB |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SFYRS1000G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #101,500 - 1/9/25 11:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,708 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston Fury Renegade |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SFYRD2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 |
| Test #114,259 - 5/6/25 6:06 am | |
|---|---|
| Score: | 59,701 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Transcend TS1TMTE410S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Tanscend 1Tb TS1TMTE410S |
| Test #95,696 - 10/5/24 8:43 am | |
|---|---|
| Score: | 59,699 |
| User: | me |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Angel dust |
| Test #101,340 - 1/7/25 3:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,694 |
| User: | JeffMcClain |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Orico 2TB PCIe4 M.2 on RPi5-8GB Boot Partition |
| Test #100,572 - 12/27/24 12:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,690 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital model: WD BLACK SN770 1TB on Pi 5 |
| Test #100,822 - 12/30/24 7:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,688 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000T500SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial T500 PCIe Gen4 on Rasp Pi OS Pi5 |
| Test #92,186 - 8/3/24 5:45 am | |
|---|---|
| Score: | 59,682 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,674 - 8/29/24 11:37 am | |
|---|---|
| Score: | 59,666 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000T500SSD5 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #125,906 - 8/20/25 11:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,661 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000T500SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,478 - 8/26/24 1:45 am | |
|---|---|
| Score: | 59,658 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |