To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #98,616 - 11/22/24 5:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,716 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | ODROID N2Plus |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #2,505 - 9/23/19 9:12 am | |
|---|---|
| Score: | 9,716 |
| User: | Luc H |
| Brand: | Samsung 860 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOmSATA250GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO Geekworm mSATA SSD Expansion Board X855 |
| Test #91,021 - 7/15/24 4:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,715 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,229 - 2/14/23 3:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,713 |
| User: | jchambers |
| Brand: | Samsung eMMC (CUTA4) |
| Board: | Orange Pi 800 |
| Device: | Samsung CUTA4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Orange Pi 800 Review |
| Test #68,463 - 3/18/23 7:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,712 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (00TCV) |
| Board: | Orange Pi 800 |
| Device: | Samsung 00TCV |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #90,527 - 7/5/24 1:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,712 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 520 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDSC2CW120A3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPI4 SATA USB Intel 120 |
| Test #50,243 - 9/13/21 3:48 am | |
|---|---|
| Score: | 9,712 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team L3 Evo Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team L3EVOSSD240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #123,870 - 6/25/25 2:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,710 |
| User: | cqd |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC BlueSA510M.22280250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WDBlue SA510 Sata SSD run on Stock pi4 w/ Argon Sata 2 USB Adapter |
| Test #10,235 - 2/24/20 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 9,710 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | samsung t5 ssd on pi4 sandisk32g extreme |
| Test #79,502 - 2/14/24 10:15 am | |
|---|---|
| Score: | 9,710 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #59,310 - 4/30/22 5:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,709 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #92,275 - 8/4/24 8:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,708 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 SSD USB |
| Test #128,283 - 10/29/25 2:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,708 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #90,519 - 7/5/24 9:34 am | |
|---|---|
| Score: | 9,707 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SKHynix SC311SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | disk JPS3 |
| Test #11,051 - 3/1/20 7:15 am | |
|---|---|
| Score: | 9,707 |
| User: | Dominik |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 860 EVO 500GB Pi4 2Gb |
| Test #716 - 7/9/19 4:38 am | |
|---|---|
| Score: | 9,706 |
| User: | Grodzki |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 Portable |
| Test #102,215 - 1/21/25 2:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,705 |
| User: | mv |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ranxiang 256Gb+SSK SHE-c325 pro |
| Test #97,602 - 11/7/24 1:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,705 |
| User: | Andis |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS128GESD310C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Transcend ESD310 Portable SSD 128Gb |
| Test #127,995 - 10/20/25 9:32 am | |
|---|---|
| Score: | 9,704 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT250P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi4 usb3 no quirk |
| Test #81,564 - 3/14/24 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 9,702 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Realtek RTL9210NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |