To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #71,649 - 7/21/23 5:08 am | |
|---|---|
| Score: | 9,610 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | M2.2 SSD via USB 3.1 on Orange Pi 5 |
| Test #41,297 - 3/2/21 11:40 am | |
|---|---|
| Score: | 9,609 |
| User: | thelevti |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung SATA 860 EVO |
| Test #81,676 - 3/16/24 5:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,608 |
| User: | fm348s |
| Brand: | Smart M.2 SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Smart SH9M2S86Q120GLE3GC |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi5 120gb SSD Overclock 2.9ghz |
| Test #62,356 - 9/1/22 1:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,608 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Lenovo ThinkPad T60 |
| Device: | Intenso |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | t60 |
| Test #74,218 - 11/10/23 9:50 am | |
|---|---|
| Score: | 9,607 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-120 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi4 4gb kingspec usb ssd |
| Test #130,134 - 1/4/26 4:08 am | |
|---|---|
| Score: | 9,606 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #101,683 - 1/12/25 4:42 am | |
|---|---|
| Score: | 9,604 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power PD60 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP PD60 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #28,277 - 6/29/20 4:28 am | |
|---|---|
| Score: | 9,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #103,081 - 2/4/25 7:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P220 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot P220512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 4B, USB Patriot P220 SSD |
| Test #65,996 - 1/13/23 6:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,599 |
| User: | BadabingNL |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rpi4 |
| Test #11,992 - 3/9/20 5:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingspec external SSD on Pi 4 |
| Test #43,539 - 4/8/21 2:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,594 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #49,862 - 9/3/21 3:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,593 |
| User: | Nick_Art |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 500GB on a usb3.1gen2 adapter box from UGREEN with an ASM235cm chip Type UGREEN US221 or 50743 |
| Test #105,192 - 3/15/25 3:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,592 |
| User: | nicval |
| Brand: | Patriot Supersonic Rage Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Patriot Memory |
| Class: | USB Flash |
| Note: | supersonic rage prime 250gb on pi4 |
| Test #7,885 - 1/31/20 11:18 am | |
|---|---|
| Score: | 9,589 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Silicone Power NVmE M.2 SSD on Pi4 using Shinestar USB3.0 Adapter |
| Test #50,829 - 9/30/21 7:05 am | |
|---|---|
| Score: | 9,589 |
| User: | woodland |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PortableSSDT5 |
| Test #14,815 - 4/5/20 2:02 am | |
|---|---|
| Score: | 9,588 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 |
| Test #41,632 - 3/8/21 8:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,587 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | saucy |
| Test #76,561 - 12/26/23 8:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,587 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #95,154 - 9/25/24 9:22 am | |
|---|---|
| Score: | 9,586 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi5 |