To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #96,757 - 10/24/24 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,586 |
| User: | simo |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | silicon a55 128gb on pi 4 ugreen sata to usb |
| Test #26,492 - 6/6/20 2:27 am | |
|---|---|
| Score: | 9,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #52,914 - 11/22/21 4:13 am | |
|---|---|
| Score: | 9,585 |
| User: | Mothamoz |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Corsair MX500 SSD on Pi 4 using UGREEN SATA to USB adapter |
| Test #60,437 - 6/13/22 11:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,581 |
| User: | HouseHome |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD960EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #58,370 - 3/28/22 7:11 am | |
|---|---|
| Score: | 9,579 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Zebronics SD12 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Zebronics SD12 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | zerbronics ssd |
| Test #48,673 - 8/6/21 12:56 am | |
|---|---|
| Score: | 9,577 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #62,239 - 8/26/22 8:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,577 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Kingston SA2000M8500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingston m.2 a2000 on odroid m1 |
| Test #21,647 - 4/29/20 1:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,572 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD |
| Test #77,340 - 1/11/24 2:47 am | |
|---|---|
| Score: | 9,572 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Z410 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD8SBBU120G1122 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #91,134 - 7/17/24 7:15 am | |
|---|---|
| Score: | 9,571 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kioxia EXCERIASATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | d |
| Test #14,451 - 4/1/20 9:25 am | |
|---|---|
| Score: | 9,570 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 Pro on Pi4 using Startech SATA to USB adapter |
| Test #65,584 - 1/6/23 5:37 am | |
|---|---|
| Score: | 9,569 |
| User: | MrCoffeeNerves |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Inland Pro |
| Test #92,597 - 8/10/24 7:52 am | |
|---|---|
| Score: | 9,569 |
| User: | JCK |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi4 with t5 wit blinkt |
| Test #57,759 - 3/10/22 12:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,569 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO SSD on Pi4 using Orico 2139U3 SATA to USB adapter |
| Test #105,564 - 3/22/25 4:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,567 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus SSD 2To PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD on Pi 4 using Beikell BSSD M.2 NVME, USB C 3.2 Gen 2 adapter |
| Test #73,320 - 9/26/23 10:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,567 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power USB Flash Drive |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SP UFD3.0Silicon-Power1TB |
| Class: | USB Flash |
| Test #92,413 - 8/7/24 9:38 am | |
|---|---|
| Score: | 9,565 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Netac U5 256GB |
| Test #85,714 - 4/23/24 1:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,565 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | TZ 2024-04-23 |
| Test #12,763 - 3/17/20 12:48 am | |
|---|---|
| Score: | 9,564 |
| User: | jonny |
| Brand: | LITEON M.2 OEM CV Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | LITEON CV1-8B256 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | wd |
| Test #26,652 - 6/8/20 10:46 am | |
|---|---|
| Score: | 9,559 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | VMware Virtualized Disk |
| Board: | VMware Virtual Platform |
| Device: | VMware Virtualdisk |
| Class: | Virtual |