To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #52,595 - 11/15/21 8:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | klhk |
| Test #45,482 - 5/13/21 1:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial M4-CT256M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #9,594 - 2/19/20 3:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | THU Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | THU SSDX1128G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Raspbian on SSD |
| Test #104,526 - 2/28/25 2:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport Ultra |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WD50NMZW-11BCBS0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | pi4_WD5 |
| Test #60,520 - 6/18/22 3:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 850 |
| Test #73,542 - 10/6/23 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,121 - 4/23/22 6:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,605 |
| User: | sowa |
| Brand: | OCZ Vertex 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ VERTEX3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ocz vertex 3 with ADATA ED600 USB to esata, lates beta rpi4 eeprom, quircs to boot from usb 3.0 |
| Test #13,316 - 3/22/20 4:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 4 with Samsung 250Gb SSD |
| Test #41,719 - 3/9/21 5:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #45,176 - 5/10/21 2:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,604 |
| User: | pjlsh |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 840 on Pi 4 using JMicron Technology Corp SATA toUSB 3.0 Adapter |
| Test #43,617 - 4/9/21 4:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,604 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Ugreen CM321 70609 USB-A to SATA Converter |
| Test #71,690 - 7/22/23 3:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,604 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Sabrent SATA to USB 3.1 adapter |
| Test #63,493 - 10/16/22 12:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,604 |
| User: | MAW |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 256GB NVMe SSD, Pi4, JMicro Adaptor |
| Test #63,614 - 10/20/22 3:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,603 |
| User: | DrHaXX |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC BlueSA510M.22280500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue SA510 500GB M.2 SATA SSD on Pi4 using Argon One M.2 case |
| Test #5,010 - 12/10/19 3:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,603 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU635 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU635 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU635 SSD on Pi 4 using SATA to USB 3.0 adapter |
| Test #49,656 - 8/29/21 6:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,603 |
| User: | Tom |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 |
| Test #49,984 - 9/6/21 5:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,603 |
| User: | 0m |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #55,029 - 1/3/22 5:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,603 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #52,465 - 11/12/21 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,602 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | PI4 western digital 1tb sata m.2 |
| Test #59,263 - 4/28/22 7:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,602 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | rpi400 w coolfish silver 256G |