To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #44,758 - 5/2/21 6:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,596 |
| User: | MaxIkar |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SSD SATAIII 512GB+X73 |
| Test #48,453 - 7/31/21 8:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,596 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD, Pi 4, Argon40 m.2 SSD case |
| Test #10,133 - 2/23/20 10:19 am | |
|---|---|
| Score: | 7,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #23,855 - 5/9/20 4:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | tt |
| Test #22,951 - 5/4/20 1:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT128MX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX100 2.5 SSD |
| Test #40,840 - 2/21/21 10:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,595 |
| User: | gloubi-boulga |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | grappe-254 (raspbian samsung) |
| Test #40,922 - 2/22/21 8:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,595 |
| User: | Florin |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston120onPi4_JmicronSATA |
| Test #85,149 - 4/17/24 7:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,925 - 5/26/22 1:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,595 |
| User: | candepora |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850Pro |
| Test #60,483 - 6/16/22 6:01 am | |
|---|---|
| Score: | 7,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | temp |
| Test #74,007 - 10/28/23 10:00 am | |
|---|---|
| Score: | 7,594 |
| User: | test |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | samsung portable t7 |
| Test #48,846 - 8/9/21 6:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,594 |
| User: | krzys9876 |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Realtek RTL9210NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #54,156 - 12/17/21 9:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,594 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | intenso ssd argon m2 |
| Test #73,742 - 10/14/23 1:16 am | |
|---|---|
| Score: | 7,594 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData OEM M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | AData SM2P41C3NVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Apacer |
| Test #68,600 - 3/22/23 4:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,593 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #41,308 - 3/2/21 5:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,593 |
| User: | Gombczasty |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210B-CG Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Ramaxel RTL9210B-CG |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM700 on Pi 4 8GB using ORICO TCM2M-C3 NVME to USB enclosure |
| Test #26,651 - 6/8/20 10:38 am | |
|---|---|
| Score: | 7,593 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable SSD T5 500 GB |
| Test #48,960 - 8/11/21 9:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,593 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #45,928 - 5/22/21 12:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,592 |
| User: | MaxIkar |
| Brand: | Crucial P5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500P5SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 4 8Gb with Orico M2 & Crucial P5 500Gb SSD |
| Test #66,397 - 1/22/23 11:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,592 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial M4-CT064M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial m4 64GB SSD on PI 4 using jms576 Aliexpress |