To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #54,234 - 12/19/21 1:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,583 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision C100 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-C100/120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | HIKVISION C100 128GB on Pi 4 using Orico 2169C3 |
| Test #65,480 - 1/3/23 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,582 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #61,267 - 7/19/22 11:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,582 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Neo Forza Zion 2.5" SATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Neo ForzaNFS011SA324-6007000 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Neo Forza 240 Pi 4 Pimoroni USB SATA |
| Test #64,446 - 11/23/22 12:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,582 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | x |
| Test #65,275 - 12/28/22 6:41 am | |
|---|---|
| Score: | 7,582 |
| User: | Dave879 |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT2000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 2TB NVMe SSD using SSK NVMe to USB enclosure (RTL9210B) |
| Test #7,955 - 2/1/20 3:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,582 |
| User: | pi4-ssd |
| Brand: | Mushkin Source 2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Mushkin MKNSSDS2240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Mushkin 240GB SSD on Pi4 using Startech adapter |
| Test #8,499 - 2/12/20 11:56 am | |
|---|---|
| Score: | 7,582 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Trekstor I.GEAR USB SSD Stick |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Trekstor I.GEARUSBSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssdusb |
| Test #44,729 - 5/2/21 4:01 am | |
|---|---|
| Score: | 7,581 |
| User: | rrt |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using ORICO 2.5 inch Transparent 10Gbps Hard Drive Enclosure with Stand (2159C3-G2) |
| Test #132,183 - 3/7/26 5:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,581 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston ssd and sata to usb 3.0 adapter |
| Test #17,858 - 4/13/20 11:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,581 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | NVME USB3 |
| Test #41,786 - 3/10/21 8:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,580 |
| User: | CubeID |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso |
| Test #41,839 - 3/11/21 9:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,580 |
| User: | defaultwombat |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P2 SSD on PI 4 using UGREEN SSD M.2 NVMe enclosure USB 3.1 |
| Test #50,483 - 9/19/21 10:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,580 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #77,352 - 1/11/24 6:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,580 |
| User: | mila |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #60,783 - 6/29/22 6:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,580 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #58,832 - 4/13/22 1:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,579 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD 240GB on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #50,478 - 9/19/21 7:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,579 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #50,571 - 9/23/21 2:28 am | |
|---|---|
| Score: | 7,579 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD PC SN520 NVMe SSD on Pi 4 using Ugreen M.2 PCI-E NVMe to USB3.2 Gen 2 adapter |
| Test #40,374 - 2/13/21 9:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,579 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | wd500 ssd |
| Test #40,570 - 2/17/21 3:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,578 |
| User: | fmsmt |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | strong |