To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #58,831 - 4/13/22 1:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,528 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #48,046 - 7/19/21 9:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,528 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Inland Professional 256GB |
| Test #25,443 - 5/25/20 11:19 am | |
|---|---|
| Score: | 7,527 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #13,970 - 3/28/20 5:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,527 |
| User: | Jack Wang |
| Brand: | Chipfancier WTG Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Chipfancier SSFDCHIPFANCIER |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ChipFancier USB Solid State U Disk |
| Test #16,819 - 4/11/20 12:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,527 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY SSD on Pi 4 using Sabrent SATA to USB adapter |
| Test #63,244 - 10/6/22 6:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,527 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Lexar 120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Lexar model: 120GB SSD size |
| Test #62,276 - 8/29/22 3:38 am | |
|---|---|
| Score: | 7,527 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Adata SSD on Pi4 using Unitek enclosure |
| Test #50,330 - 9/15/21 6:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,526 |
| User: | eduardozgz |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO 250GB on Pi 4B 8GB STARTECH USB 3.1 to SATA Adapter (Fresh Ubuntu 21.04 install) |
| Test #50,436 - 9/17/21 8:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD_Black SN750 500GB using RSHTECH RSH-329 USB 3.2 Gen 2 |
| Test #57,709 - 3/8/22 3:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | XrayDisk 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | XrayDisk 128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Xraydisk Sata3 SSD 128GB using UGREEN SATA to USB 3.0 Adapter |
| Test #86,423 - 5/1/24 7:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #81,560 - 3/14/24 2:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Test |
| Test #50,213 - 9/11/21 9:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung 980 Pro 2TB on Pi 4 |
| Test #42,535 - 3/22/21 6:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,525 |
| User: | XdR |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue SN550 250 GB NVMe SSD, Gen3 x4 PCIe, M.2 2280, 3D NAND in Raspberry Pi 4 4GB Ram |
| Test #44,409 - 4/26/21 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,525 |
| User: | frezbo |
| Brand: | Orico TCM2-C3 M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Orico TCM2-C3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung 970 Evo Plus on Pi 4 using Orico TCM2-C3 |
| Test #73,731 - 10/13/23 4:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspi4_4GB_SSD128GB |
| Test #12,091 - 3/10/20 5:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,525 |
| User: | dave |
| Brand: | OCZ Vertex 2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ VERTEX2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Old SSD with Ewent SATA to USB adapter |
| Test #14,062 - 3/28/20 3:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,524 |
| User: | CovidFree2020 |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPI4 USB3 UGREEN Case ADATA 250 Gb Sata SSD |
| Test #52,975 - 11/23/21 4:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,524 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | |
| Class: | USB Flash |
| Test #43,784 - 4/12/21 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,524 |
| User: | Monzonico |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 |