To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #66,808 - 2/2/23 3:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,520 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 on Pi4 with Sabrent sata to USB 3.1 adapter |
| Test #52,250 - 11/8/21 12:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,520 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P210 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot P210128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot P210 SSD on Pi 4 using YiYunTe (JMS578) Sata to USB adapter (no quirks) |
| Test #43,071 - 3/30/21 10:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,520 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 870 with Ugreen SATA to USB adapter |
| Test #54,327 - 12/20/21 3:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,520 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial |
| Test #54,610 - 12/25/21 9:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,519 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | stock pi4 / 850 EV0 / UGREEN 174c:225c |
| Test #75,323 - 12/2/23 6:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,519 |
| User: | oviliz |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 870 EVO 250GB SSD on Pi 4 using StarTech USB3S2SAT3CB |
| Test #71,940 - 7/31/23 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Walram 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Walram 512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | walram ssd generic usb 3 to sata adapter |
| Test #68,507 - 3/20/23 12:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team TM8PS7001T |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SATA Argon One |
| Test #56,487 - 2/6/22 12:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #56,702 - 2/11/22 2:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #44,471 - 4/27/21 7:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A2000 M.2 with USB adaptor |
| Test #27,600 - 6/21/20 9:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON mSATA OEM LM Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | LITEON LMT-128M6MmSATA128GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | SSD Pi4 |
| Test #14,714 - 4/4/20 8:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM RBU-SNS M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston RBU-SNS8152S3128GG2 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kington 128 Pi4 adwait adapter |
| Test #10,242 - 2/24/20 7:56 am | |
|---|---|
| Score: | 7,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | VMware Virtualized Disk |
| Board: | VMware Virtual Platform |
| Device: | VMware Virtualdisk |
| Class: | Virtual |
| Note: | HD |
| Test #123,348 - 6/8/25 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,517 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ttttttt |
| Test #57,797 - 3/12/22 5:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,517 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,287 - 6/17/20 2:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,517 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT2000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD on Pi4 running Ububtu 64bit |
| Test #23,544 - 5/7/20 4:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,516 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OWC Mercury Electra 3G |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OWC MercuryElectra3GSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #76,233 - 12/20/23 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,516 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD3.2 |
| Test #62,627 - 9/10/22 5:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,515 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |