To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #63,790 - 10/27/22 7:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,410 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDHII120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #75,492 - 12/6/23 3:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,409 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P5 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P5PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P5 Plus 500GB M.2 PCIe Gen4 NVMe on Pi 4 using UGREEN M.2 NVMe SSD Enclosure to USB3 adapter |
| Test #60,893 - 7/3/22 9:37 am | |
|---|---|
| Score: | 7,409 |
| User: | macer |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-512 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #56,069 - 1/29/22 3:55 am | |
|---|---|
| Score: | 7,409 |
| User: | khalpin11 |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | m2 sata kingston argon m2 case pi4 |
| Test #14,511 - 4/2/20 8:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,409 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #28,032 - 6/25/20 10:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,409 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team GX1 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Team T253X2001T |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | TEAMGROUP 1TB on Pi 4 Ubuntu server 18.04 |
| Test #52,938 - 11/22/21 2:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,408 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 EVO 128 |
| Test #53,428 - 12/3/21 1:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,408 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS900 SSD using UGREEN SATA to USB 3.0 adapter |
| Test #51,679 - 10/26/21 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,407 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO on unknown controller |
| Test #43,073 - 3/30/21 11:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,407 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi4 with Argon SSD adapter |
| Test #56,869 - 2/15/22 10:13 am | |
|---|---|
| Score: | 7,407 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDX120GG25 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #51,854 - 10/30/21 3:57 am | |
|---|---|
| Score: | 7,406 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 950 Pro 512GB on Pi 4 using Fideco usb adapter |
| Test #52,907 - 11/21/21 8:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,406 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #48,749 - 8/7/21 9:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,406 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SG6 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Toshiba KSG60ZMV512GM.22280512GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | mSATA Samsung |
| Test #53,782 - 12/10/21 2:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,406 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250BX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX100 SSD on Pi 4 using Ugreen SATA to USB adapter |
| Test #58,770 - 4/11/22 12:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,406 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 Portable on Pi 4 |
| Test #23,184 - 5/5/20 10:57 am | |
|---|---|
| Score: | 7,406 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD A400 480GB |
| Test #54,348 - 12/20/21 10:28 am | |
|---|---|
| Score: | 7,405 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung QVO 870 1TB, Pi 4, Startech SATA to USB 3.1 Adapter |
| Test #59,530 - 5/9/22 1:30 am | |
|---|---|
| Score: | 7,405 |
| User: | Gentoonix |
| Brand: | Micron 1100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Micron 1100MTFDDAV512TBN |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi 4 4gb, Argon One m.2, m.2 512gb Micron. |
| Test #68,050 - 3/8/23 6:01 am | |
|---|---|
| Score: | 7,405 |
| User: | test |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDUltra3D1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |