To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #41,647 - 3/8/21 10:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,477 |
| User: | billsidea |
| Brand: | AData SU800 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU800NS38 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ADATA SU800NS38 256Gb on Pi4 using ArgonOne m.2 Case |
| Test #14,084 - 3/28/20 7:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,476 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Backup+ Slim |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate BUPSlim |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Crucial 500Gb SSD on Pi 4 using Seagate SATA to USB adapter |
| Test #72,946 - 9/9/23 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,476 |
| User: | Xdevelnet |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Transcend TS1TMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend 400S 1TB NVMe M.2 2242 PCIe 3.0 x4 3D NAND TLC (TS1TMTE400S) |
| Test #62,298 - 8/29/22 9:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,476 |
| User: | jchambers |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | ODROID N2Plus |
| Device: | ASUS ROGESD-S1C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ODROID N2+ SSD Booting Guide test - Samsung 960 EVO 1TB |
| Test #20,830 - 4/26/20 11:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,475 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY 240GB Disk |
| Test #23,664 - 5/8/20 9:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,475 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #56,286 - 2/3/22 5:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,475 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial p2 sabrent nvme enclosure |
| Test #50,960 - 10/4/21 10:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,475 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial P2 500 GB on Pi4 using Mokin SSD Enclosure |
| Test #43,785 - 4/12/21 2:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,474 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ffff |
| Test #49,155 - 8/17/21 12:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,474 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | aa |
| Test #57,772 - 3/11/22 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,473 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | TCSUNBOW X3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | TCSUNBOW X3120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #45,852 - 5/20/21 9:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,473 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON M.2 OEM CV Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | LITEON CV8-8E128-11SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kesu K1 USB 3.1 M.2 Adapter |
| Test #131,484 - 2/13/26 12:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,473 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | |
| Device: | Verbatim Vi550S3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #73,999 - 10/27/23 5:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,473 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SM2280S3120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial |
| Test #42,527 - 3/22/21 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,472 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870EVO Startech SATA to USB 3.1 on R Pi 400 4GB |
| Test #40,108 - 2/8/21 3:57 am | |
|---|---|
| Score: | 7,472 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Inateck SATA to USB adapter |
| Test #42,126 - 3/16/21 8:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,472 |
| User: | intenso |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | dfr |
| Test #83,398 - 3/31/24 9:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,472 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team T-Force Delta RGB Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team T-FORCE480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #50,088 - 9/9/21 7:45 am | |
|---|---|
| Score: | 7,471 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #56,397 - 2/5/22 10:19 am | |
|---|---|
| Score: | 7,471 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | ODROID N2 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |