To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #63,776 - 10/26/22 8:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,323 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDHII120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #41,007 - 2/24/21 9:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,323 |
| User: | Lou |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KINGSTON SA400S37120G on Pi 4 using InotecK 2.5 HDD External Enclosure |
| Test #51,083 - 10/8/21 1:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,323 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi4 Argon M.2 Intenso 128 GB |
| Test #70,169 - 5/15/23 12:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,323 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SP550 |
| Board: | Dell Wyse D Class |
| Device: | AData SP550 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Adata SP550 on Dell Wyse |
| Test #10,024 - 2/22/20 8:07 am | |
|---|---|
| Score: | 7,322 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY |
| Test #64,789 - 12/5/22 6:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,322 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Micron 2450 256GB via ASM2360 NVMe to USB on Pi 4B |
| Test #70,139 - 5/13/23 6:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,322 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | PNY CS9002TBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #21,093 - 4/27/20 10:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,322 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 4Gb using startTech SATA to USB adapter |
| Test #41,195 - 2/28/21 2:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO |
| Test #67,770 - 3/2/23 12:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix eMMC (HAG4a) |
| Board: | ASUS Tinker Board S |
| Device: | SKHynix HAG4a |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #64,124 - 11/11/22 6:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,321 |
| User: | Ice |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 246 gb with clean Rasbian OS no background apps testing on 3.0 port with startech 3.0 cable |
| Test #60,560 - 6/20/22 10:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | + |
| Test #44,916 - 5/5/21 7:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00Y |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | USB3.0m.2 |
| Test #54,223 - 12/18/21 5:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,418 - 9/12/24 2:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,320 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | startech enclosure 3.1 usb to pi4 |
| Test #4,791 - 12/6/19 12:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,320 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #71,894 - 7/29/23 11:28 am | |
|---|---|
| Score: | 7,319 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (CJTD4) |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung CJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #88,086 - 5/29/24 4:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,319 |
| User: | friedlik |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung SSD T5 |
| Test #66,138 - 1/17/23 2:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,319 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SD8TB8U256G1001 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk ssd Plus 240 on Pi 4 using ugreen usb adapter |
| Test #64,328 - 11/19/22 6:11 am | |
|---|---|
| Score: | 7,319 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 1100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Micron MTFDDAV256TBN-1AR15ABHA |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |