To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #73,568 - 10/7/23 3:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,392 |
| User: | johnno |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 120GB on cheapy USAP USB3.0 adapter |
| Test #81,097 - 3/6/24 2:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,392 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 Series |
| Test #49,721 - 8/30/21 10:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,392 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Neo Forza M.2 SATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Neo ForzaNSN025SA328-Y01Q1Q0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #47,426 - 7/5/21 4:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,392 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 Pro SSD on Pi 4 Using USB to SATA Adapter |
| Test #54,762 - 12/29/21 9:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,391 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU650 SSD on Pi 4B using UGREEN 30848 USB 3.0 to SATA III Hard Drive Enclosure |
| Test #75,409 - 12/4/23 5:19 am | |
|---|---|
| Score: | 7,391 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.21TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #40,960 - 2/23/21 8:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,391 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi560 M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Verbatim Vi560SATAIIIM.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Verbatim |
| Test #26,022 - 5/31/20 8:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,390 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingspec m2 128g |
| Test #45,749 - 5/18/21 9:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,390 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #52,570 - 11/15/21 11:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,390 |
| User: | BenBtg |
| Brand: | Netac ZSlim |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Netac MobileDataStar |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Netac |
| Test #47,633 - 7/10/21 10:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,390 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Nope |
| Test #50,682 - 9/26/21 6:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,390 |
| User: | Woodcrest |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD SATA 2.4GB |
| Test #51,708 - 10/26/21 10:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,389 |
| User: | Miko-Pi4 |
| Brand: | V-GeN M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | V-GeN V-GEN01SM21NT512MT |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | V-Gen 512GB SSD on Pi 4 using GeekWorm x825 |
| Test #52,345 - 11/10/21 5:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,389 |
| User: | derBreslauer |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240M500SSD3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #15,909 - 4/9/20 8:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,389 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | microSSD 480Gb on Pi4 |
| Test #52,916 - 11/22/21 4:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,388 |
| User: | Crucial |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT2000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial |
| Test #62,014 - 8/17/22 3:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,388 |
| User: | xamindar |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 SSD inside Unitek S1203C enclosure on pi4 |
| Test #59,531 - 5/9/22 1:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,388 |
| User: | Gentoonix |
| Brand: | Micron 1100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Micron 1100MTFDDAV512TBN |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #63,461 - 10/15/22 8:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,388 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM851 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSDPM8512.57mm128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #77,887 - 1/21/24 11:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,387 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | sam 1G usb |