To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #133,811 - 5/26/26 7:27 am | |
|---|---|
| Score: | 39,631 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung PM991NVMeSamsung128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,810 - 5/26/26 7:26 am | |
|---|---|
| Score: | 40,774 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent RocketQ |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent RocketQ |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PiSSD |
| Test #133,808 - 5/26/26 6:14 am | |
|---|---|
| Score: | 2,083 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (FE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung FE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SAMSUNG microSD |
| Test #133,807 - 5/25/26 10:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,843 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM256GDGTNG-87A0A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Microsoft surface pro 256gb nvme ssdd on RPI5 8GB with wavewshare m2 hat (D) |
| Test #133,805 - 5/25/26 3:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,813 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | External SSD USB |
| Test #133,804 - 5/25/26 3:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 54,726 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston OM3PGP4128P-AH |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston 128 |
| Test #133,801 - 5/25/26 3:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,214 |
| User: | fm348s |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,800 - 5/25/26 2:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,985 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SKHynix HFS128G39TND-N210A |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #133,798 - 5/25/26 2:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,986 |
| User: | fm348s |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi4 LAB |
| Test #133,797 - 5/25/26 1:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,017 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | CIX Phecda Board |
| Device: | Transcend TS128GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,796 - 5/25/26 10:57 am | |
|---|---|
| Score: | 40,188 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S501 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Fanxiang S501128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test |
| Test #133,795 - 5/25/26 8:15 am | |
|---|---|
| Score: | 6,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD6SB1M128G1001 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | SanDisk model: SD6SB1M128G1001 attached using ORICO 2.5 inch Hard Drive Enclosure 2139C3 |
| Test #133,794 - 5/25/26 7:14 am | |
|---|---|
| Score: | 22,175 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | NVIDIA Jetson Orin Nano Engineering Reference Developer Kit Super |
| Device: | SKHynix BC501NVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,793 - 5/25/26 6:54 am | |
|---|---|
| Score: | 50,572 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZVLB1T0HBLR-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,792 - 5/25/26 6:47 am | |
|---|---|
| Score: | 53,030 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM610 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar SSDNM610PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,791 - 5/25/26 6:32 am | |
|---|---|
| Score: | 1,310 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #133,789 - 5/25/26 5:13 am | |
|---|---|
| Score: | 37,867 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB256HAHQ-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,788 - 5/25/26 2:55 am | |
|---|---|
| Score: | 1,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung EE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #133,786 - 5/24/26 9:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,347 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,780 - 5/24/26 8:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,900 |
| User: | fm348s |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PI4 |