To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #133,883 - 5/31/26 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 60,865 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 1TB SSD |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | Biwin CE930TF1R00-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi5_1tb_drive_pcie30 |
| Test #133,879 - 5/31/26 12:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,474 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 1TB SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE930TF1R00-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | micro fibre cloth(5)R52.091R52.09 |
| Test #133,877 - 5/31/26 3:20 am | |
|---|---|
| Score: | 1,017 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | slow SD |
| Test #133,875 - 5/31/26 2:50 am | |
|---|---|
| Score: | 2,635 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SM128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SM128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | fast SD |
| Test #133,873 - 5/31/26 1:21 am | |
|---|---|
| Score: | 809 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac SD (SDXXX) |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | Netac SD |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #133,871 - 5/30/26 10:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,797 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLW256HEHP-000L7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rp5m4g2 |
| Test #133,869 - 5/30/26 8:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,780 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,868 - 5/30/26 8:19 am | |
|---|---|
| Score: | 1,366 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #133,866 - 5/30/26 3:38 am | |
|---|---|
| Score: | 29,068 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS512GNVMeKIOXIA512GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | main |
| Test #133,865 - 5/30/26 12:27 am | |
|---|---|
| Score: | 10,504 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot BurstElite240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | newTest |
| Test #133,864 - 5/29/26 10:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,625 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6001T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | m2 gen3 |
| Test #133,859 - 5/29/26 12:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,448 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | markus ssd gen=3 |
| Test #133,856 - 5/29/26 9:40 am | |
|---|---|
| Score: | 25,578 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | NVIDIA Jetson Orin Nano Engineering Reference Developer Kit Super |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,850 - 5/29/26 8:09 am | |
|---|---|
| Score: | 30,702 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | NVIDIA Jetson Orin Nano Engineering Reference Developer Kit Super |
| Device: | Samsung PM981aNVMeSamsung1024GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,849 - 5/29/26 7:40 am | |
|---|---|
| Score: | 3,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle VirtualBox Virtual Hard Disk |
| Board: | Oracle VirtualBox |
| Device: | VirtualBox VBOXHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | vm |
| Test #133,848 - 5/29/26 4:21 am | |
|---|---|
| Score: | 28,630 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL4 |
| Board: | NVIDIA Jetson Orin Nano Engineering Reference Developer Kit Super |
| Device: | SSSTC CL4-3D256-Q11NVMeSSSTC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,847 - 5/29/26 4:11 am | |
|---|---|
| Score: | 28,089 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL4 |
| Board: | NVIDIA Jetson Orin Nano Engineering Reference Developer Kit Super |
| Device: | SSSTC CL4-3D256-Q11NVMeSSSTC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,845 - 5/29/26 3:11 am | |
|---|---|
| Score: | 28,799 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | NVIDIA Jetson Orin Nano Engineering Reference Developer Kit Super |
| Device: | Samsung MZVLB1T0HBLR-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,843 - 5/29/26 1:01 am | |
|---|---|
| Score: | 8,346 |
| User: | TejasG |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC BlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue SN580 1TB on Pi 4 using PiBOX India NVMe adaptor UASP |
| Test #133,841 - 5/28/26 3:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,550 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PI 5 NVME |