To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #104,419 - 2/26/25 5:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,647 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Endurance (JD4RT) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite 1.0 |
| Device: | Samsung JD4RT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | samsung128sd |
| Test #104,417 - 2/26/25 4:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 61,035 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent Rocket4.0500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test2 |
| Test #104,416 - 2/26/25 4:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,980 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | samsung64USB |
| Test #104,403 - 2/26/25 1:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 69,298 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600MINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair MP600 Mini 1TB on Raspberry M.2 Hat+ w/ Raspberry Pi 5 @ 3000MHz |
| Test #104,400 - 2/26/25 12:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 54,380 |
| User: | Mew |
| Brand: | AData XPG Gammix S5 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData GAMMIXS50CORE |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Mew |
| Test #104,395 - 2/26/25 8:29 am | |
|---|---|
| Score: | 4,132 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #104,394 - 2/26/25 7:43 am | |
|---|---|
| Score: | 38,732 |
| User: | brainbugger |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry pi 5 samsung 2242 |
| Test #104,392 - 2/26/25 6:02 am | |
|---|---|
| Score: | 35,425 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | server 10H |
| Test #104,391 - 2/26/25 5:50 am | |
|---|---|
| Score: | 49,773 |
| User: | stormlead |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ1T0HBLB-00B00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung NVME 980 on Pi5 |
| Test #104,388 - 2/26/25 5:03 am | |
|---|---|
| Score: | 31,899 |
| User: | garshion |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNT256GLSKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia BG5 2242 256GB on PI 5 using x1003 NVMe HAT |
| Test #104,387 - 2/26/25 4:59 am | |
|---|---|
| Score: | 52,502 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PI nvme SSD |
| Test #104,386 - 2/26/25 4:32 am | |
|---|---|
| Score: | 43,351 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | P3 Test |
| Test #104,385 - 2/26/25 4:26 am | |
|---|---|
| Score: | 15,483 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Lenovo ThinkPad X200 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #104,384 - 2/26/25 4:26 am | |
|---|---|
| Score: | 9,179 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Microsoft Azure Virtual Hard Disk |
| Device: | Microsoft VirtualDisk |
| Class: | Virtual |
| Note: | HP elitebook 8560p |
| Test #104,383 - 2/26/25 3:31 am | |
|---|---|
| Score: | 48,183 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKNW010T8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | 1TB NVME from 2020 ASUS G14 on Pi5 in Pironman 5 case PCIE Gen 3 forced |
| Test #104,379 - 2/26/25 2:04 am | |
|---|---|
| Score: | 44,655 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec NX series |
| Test #104,376 - 2/25/25 11:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,051 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,371 - 2/25/25 9:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,018 |
| User: | shonanwalker |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SKC3000D2048G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 8K PageSize karnel Kingston 2TB using Waveshare 27710 M.2 hat Debian 6.6.75-v8-16k Raspi5-16GB |
| Test #104,369 - 2/25/25 8:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,060 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN600 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN600Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,368 - 2/25/25 8:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,046 |
| User: | yes |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |